• Anasayfa
  • Sorular
  • Aileme fikirlerimin önemsenmesi gerektiğini öğretmem için ne yapmam gerekiyor
Aile

Aileme fikirlerimin önemsenmesi gerektiğini öğretmem için ne yapmam gerekiyor

Gizli Kullanıcı2 Haziran 2024 09:41

Şu an 26 yaşımdayım evlilik yoluna girmek istediğim birisi var ve ailem kesinlikle benim fikirlerimi önemsemiyor beni yalnız bırakıyorlar, kendimi köşeye sıkışmış hissediyorum hislerim göz ardı ediliyor. Bu zamana kadar hep onların kararlarına göre yaşadım artık dayanamıyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Evlilik sürecinde aniden ilişkiniz iki kişi olmaktan çıkıp birçok kişinin fikri olduğu bir alana dönebiliyor. Bu süreç gerçekten çok yorucu oluyor olabilir. Bu noktada; siz aileniz ile bu süreci nasıl yönetmek istiyorsunuz? Ailem benim fikirlerimi önemsemiyor dediğiniz yer partneriniz ile ilgili duygularınızı ve düşüncelerinizi mi önemsemiyor? Yoksa evlilik sürecindeki düşünceleriniz mi önemsenmiyor? Bu gerçekten çaresiz ve kapana sıkılmış gibi hissettiren bir yer. Sizin bu süreçte ihtiyaçlarınız neler? Evlilik sürecindeki beklentileriniz, istekleriniz, ihtiyaçlarınız neler? Bunu arkadaşlarınızla paylaşabiliyor musunuz? Bir başka sosyal desteği kimlerden alabilirsiniz? Sizin neye ihtiyacınız var? Kendinize dair neler yapıyorsunuz? Evlilik sizin için ne demek, sizin için kendi kararlarınızı alıyor olmak ne demek? Bunlar ile ilgili neler yapabilirsiniz ve nasıl aksiyon alabilirsiniz?


Ailenizin bu süreç ile ilgili endişeleri, korkuları ve üzüntüleri neler? Neyden endişeleniyorlar? Onların penceresinden bakabileceğiniz bir süreç var mı? Kendi bağımsızlığınızı nasıl destekleyebilirsiniz? Finansal, eğitim ve kariyer konusunda bağımsızlığınızı nasıl kazanabilirsiniz? Bu süreçte kazanacağınız bağımsızlık için attığınız adımlar sizlere iyi gelecektir. Bunlar için ufak adımlar ve hedefler belirleyebilirsiniz. Bu fikirlerinizi partneriniz ile paylaşabilirsiniz. Belki de istediğiniz ve beklediğiniz desteği partnerinizden alacaksınız. Aileler bu süreçte gerçekten zorlayıcı olabiliyor fakat bu zor sürecin sonunda evli bir hayatınız olacak. Bu süreçte sizin ihtiyacınız olan şeyleri belirleyin. Kaynaklarınızı neler doldurabilir? Sizin streslenip, üzüldüğünüz, korktuğunuz, endişelendiğiniz durumlarda siz ne yapıyorsunuz? Size ne iyi geliyor? Bunları bu evlilik sürecinde yapmanız durumunda kaynaklarınız daha da gelişecek ve psikolojik sağlığınıza iyi gelecektir. Umarım en yakın zamanda bağımsızlık sürecinize bir adım atmış olursunuz ve partneriniz ile güzel bir geleceğe sahip olursunuz.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular