Aile

Ailemi sevmiyorum

Gizli Kullanıcı15 Haziran 2024 19:35

Annem ve babam bana huzur getirmiyor. Bana iyi gelmiyorlar. Derdimi paylaşabildiğim bir ortam yerine herkesin kendi halinde olduğu bir ev ortamı var. Yani acımdan bir kenarda ölüp gitsem haberleri olmayacak. Annem her gün sabah akşam evin içinde temizlik işleriyle gününü bitirirken babam sabah işe gidip akşam geldiğinde televizyon başında vakit geçiriyor. Babam evde herkese köle gibi davranıp emir vermeyi seven birisi olduğu içinde onunla vakit geçirmekten hoşlanmıyor gördüğüm yerde kaçıyorum. Herhangi bir işte çalışmıyorum. Vaktim sürekli evde geçiyor ve ailemin bu ilgisizliği ile sürekli yüzleşiyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Ailenizi sevmediğinizi ifade ediyorsunuz ve bunun için önemli bilgiler vererek detaylandırıyorsunuz. Bunlar önemli, kıymetli ve hayatınızda farkındalıkların olduğu önemli bilgiler. Fakat burada söylediklerinizden şunları anlıyorum. Derdinizi paylaşabileceğiniz insanlar içerisinde olmak ve huzurlu bir ortamın içinde var olmak istiyorsunuz. İlgi ve değer görmek sizin istediğiniz ve görmek istediğiniz önemli duygular. Burada size şunu sormak istiyorum. Belki aileniz ile ilgili bu şekilde hissettiğiniz durumlar, davranışlar ve yok. Fakat arkadaşlarınız, romantik ilişkileriniz veya başka ilişkilerinizde bu tarz sağlıklı ilişkiler geliştirebilirsiniz. Evde durumlar böyle olmasına rağmen dışarıda nasıl bir hayat geliştirebilirsiniz, belki iş yok şu an. Onun yerine bir kurs, eğitim veya bambaşka bir şey olabilir. Bunlar sizin için ne olurdu? Ev dışında bir hayatınız olması için neler yapabilirsiniz?


Sağlıklı ilişkiler konusunda neler düşünüyorsunuz, sizin çevrenizde sağlıklı ilişkiler yaşayan insanlar var mı? Sizin için sağlıklı ilişki özellikleri neler, bunlara sahip olmak için veya hayatınızda yer edinebilmesi için neye ihtiyacınız var? Bu tarz özellikleri nasıl fark edebilirsiniz ve bu özellikleri görmek ve göstermek için neler yapabilirsiniz? Bu sadece romantik ilişkilerde söz konusu olan bir durum değil, sağlıklı ilişkiler ailelerde, arkadaşlarda, okulda veya iş arkadaşlarında da olabilir.


Umarım en yakın zamanda kendinize dair vakitler ayırdığınız ve sağlıklı ilişkiler içerisinde olduğunuz bir sürece girersiniz.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Sevgilim geri döner mi?

Sevgilimle 6 aydır devam eden bir ilişkimiz vardı evlilik hayali kuruyorduk her ne olursa olsun benden vazgeçmeyeceğini evleneceğimizi çünkü çok aşık olduğunu söylüyordu kısa bir süre olmasına rağmen beni tüm sülalesiyle tanıştırdı ama babası annesinden boşanmış ve sonrasında da kötü bir evlilik geçmişi olduğu için oğlunun evlenmesini istemiyordusevgilimin şu an geçimi rahat şekilde sağlayacak bir işi yoktu ve bu onu korkutuyordu sonrasında 4 günlüğüne Almanya’ya gittiğinde döneceği gün bana soğuk yapmaya başladı bu arada tüm sosyal medyalarında profili benimle olan fotoğraflarıydı birden profili kaldırıp sadece kendinin fotoğrafı yaptı bende haliyle sorduğumda “olduramıyorum ciddi ilişki insanı değilmişim” tarzında şeyler söyledi ve beni her yerden çıkardı ortak tanıdığımızdan öğrendim ki babası ve halaları ayrılması için baskı kurmuş o da o yüzden ayrılmış ayrıldığımız gün bana ait olan her şeyi çöpe atmış ortak tanıdığımıza da “Gerçekten o kadar seviyor olsam onun için savaşırdım” demiş şu an yurt dışına gitme hayalleri kuruyor en az gitmesine 3-4 sene olmasına rağmen “devam etseydi evlenirdik kesin” düşüncesiyle beni terk etti çok sevdiğini,aşık olduğunu söylemesine rağmen bunları yaptı bende hediyelerini daha fazla acı çekmemek için ona geri yolladım bu kişiyle barışma olasılığımız nedir?Ayrılalı 3 gün oldu ikimiz de 23 yaşındayız benim okulumun bitmesine 2 ay kaldı onun yanına taşınacaktım uzak mesafe olduğumuz için ama her şey yarım kaldı kendimi çok kötü hissediyorum

Psikoloji

Neden kendimi bulamadığımı hissediyorum?

12. Sınıf öğrencisiyim sınavdan dolayı çok fazla stres ve baskı altındaymıs gibi hissediyorum çok fazla kaygılarım düşüncelerim var istemsiz bir şekilde yapamama korkusu var bunun yanında ailemi gururlandıramam korkusu da çok fazla onlara zarar verdiğimi düşünüyorum sözlerimle çünkü çok agresif hiç gülmeyen sürekli sinirlenen biriyim bu şeyler ders çalışmami çok etkiliyor masanın başına oturduğum zaman asla odaklanamıyorum kaygılar endişeleri umutsuzluk tekrarlaniyor kafamda bu yüzden son zamanlarda ders çalışmayı bıraktım bu durumu ailem fark ediyor ve daha çok üstüme geliyor sürekli ağlıyorum sürekli iğrenç hissediyorum kendimi çok sıkıyorum ağlarken etrafıma zarar vermek istemiyorum kendimi sarıyorum kollarımla tırnaklarımı batırıyorum başkasına zarar vermektense bu daha mantıklı geliyor sakinleşmek için bekliyorum öylece yağmur olduğumu düşünüyorum bir yağmur gibi yagiyorum buharlasiyorum ve tekrar damlaya dönüşüp tekrar yagiyorum yeniden doğuyorum bu düşünce ile az da olsa sakinlesebiliyorum sayı sayıyorum bazen yüze kadar o da yardımcı oluyor sorduklarında hiç bir şey anlatamıyorum yetersiz beceriksiz biri gibi hissediyorum sanki hiç buraya ait değilmiş gibi kafamdan bir sürü düşünce geçiyor bazen o kadar çok yüksek bi noktaya geliyor ki hani boğuluyormus gibi hissediyorum burda olmamalıymışım gibi kendime zarar verme düşünceleri hiç gitmiyor kafamdan ama yapmamak için kendimi engelleyebiliyorum ben bilmiyorum kendimi bulamıyorum gibi hissediyorum kimim ne için burdayım neden sürekli bu haldeyim neden hep başarısız oluyorum bu kadar iğrenç hissediyorken burda olmamın ne anlamı var bu sorulara bi türlü cevap bulamıyorum.