Psikoloji

Ailemin ısrarı üzerine tesettüre girdim

Gizli Kullanıcı26 Haziran 2024 10:38

Merhabalar, ben üniversite üçüncü sınıf öğrencisiyim. 6. Sınıfa giderken (12 yaşında) çevremin ve ailemin ısrarı üzerine tesettüre girdim. Fakat bu beni olumsuz etkiliyor. Açılmak istiyorum ama çevrem ve ailemin bunu kabul etmeyeceğini biliyorum. Bu durumdan rahatsız olacaklar ve istemeyeceklerdir. Bu şekilde kendimi başkasının hayatını yaşıyormuş gibi hissediyorum ve bu beni çok mutsuz ediyor. Bu durumda doğru olan nedir ne yapmam gerekiyor. (Açılmak düşüncesi yeni bir düşünce değil liseden bu yana aklımda olan bir düşünce)

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Uzun süredir yapmak istediğiniz ama yapmakta zorlandığınız bir süreç içerisindesiniz. Yaşadığınız süreçle ilgili çelişkili duygular hissediyor olmanız ve bunlarla başa çıkmakta zorlanmanız oldukça anlaşılır. Bu adımı atmanız sizin için zorlu ve hassas olabilir. Birkaç adımla neler yapabileceğinizi birlikte değerlendirelim.


Duygularınızı Anlamak: Tesettür kullanırken bir başkasının hayatını yaşıyormuş gibi hissetmek size ne ifade ediyor. Çevrenizle düşüncelerinizi paylaşmadan önce duygularınızı içselleştirip neye ihtiyacınız olduğuna bakabilirsiniz. Bir diğer yöntem olarak duygu günlüğü tutabilirsiniz. Hissettiklerinizi somut olarak görmek sürecinizi kolaylaştırabilir.


İletişim Dilini Sağlıklı Kullanmak: Duygu ve düşüncelerinizi paylaşırken ailenizin kabullenmesinin zor olacağını farkında olarak kelimelerinizi seçerek iletişim kurmayı deneyebilirsiniz. İletişiminize empatiyi kullanarak aldığınız kararların nedenlerini, sonuçlarını anlatabilirsiniz.


Sosyal Destek Almak: Kararınız netleştiğinde ilk olarak daha az tepki vereceğinizi düşündüğünüz arkadaşınız, ailenizden birileri yani sizinle olan iletişimi kuvvetli olan kişilere öncelik vererek kararınızı paylaşabilirsiniz.


Küçük Adımlar Atmak: Süreci yönetirken büyük bir adım atmak yerine o büyük bir adımı parça adımlara ayırarak ailenizle paylaşabilirsiniz. İlk adımınızda duygularınızdan bahsedebilirsiniz. Kendinizi kötü hissettiğiniz o anılarınızdan paylaşabilirsiniz. Zorlandığınızdan söz edebilirsiniz.


Özetle aldığınız bu karar size ait, kendi mutluluğunuz ve konforunuz için aldığınız bir karar. Ailenizde sizin için beklentilerini, görüşlerini önemseyebilir ve değer verebilirsiniz. Ancak ailenizin beklentileri önemli olsa dahi zorunlu değilsiniz. Ailenizin beklentilerinin önemli olduğunu, onları anladığınızı ancak kendi yaşamınızda kendi beklentilerinizi karşılamak, istemek sizin için daha öncelliklidir.

Hassas olan bu durumla ilişkili başa çıkmakta zorlanıyorsanız size uygun bir psikoloğa başvurarak psikolojik destek alabilirsiniz.


Sevgilerle.


Klinik Psikolog Pınar Özdemir

Cevaplanmış benzer sorular