• Anasayfa
  • Sorular
  • Ailevi ve ekonomik sebeplerden terapi alamıyorum ne yapabilirim?
Psikoloji

Ailevi ve ekonomik sebeplerden terapi alamıyorum ne yapabilirim?

Gizli Kullanıcı23 Mayıs 2024 22:28

Ailem psikoloğa ya da psikiyatriye gitmemi (o da şüpheli) kabul etse bile bu süreçte öğrendikleri şeyleri kabul edemiyor, aşırı tepki veriyorlar ve terapi sürecimi olumsuz yönde etkiliyorlar. Kendimi açıklamak konusunda kısıtlama yaşamak zorunda kalıyor, baskı hissediyor ve tam olarak sorunumdan bahsedemeyip azaltarak yalan söylemek zorunda kalıyorum. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim? Ayrıca malum ekonomik sebepler yüzünden de psikiyatrik destek almakta zorluk çekiyorum ama çok ihtiyacım olduğu bir dönemdeyim yapmalıyım?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Öğrendikleri bilgileri sindirememe durumları onlarla ilgili, siz bu durum ile nasıl baş ediyorsunuz aslında buralara bakıyor olmak kıymetli olacaktır. Psikiyatri için devlet hastanelerinin randevularına bakabilirsiniz ücretsiz olması adına. Psikolog desteği içinde üniversitelerin süpervizyon ile özellikle klinik psikoloji yüksek lisanslarının ücretsiz veya ücretsize yakın uygun ücretli süpervizyon ile terapi çalışmaları mevcut önce oraları inceleyebilirsiniz. Belediyelerinde kontenjanları da olabiliyor. Öncelik olarak buraya bakarsanız sürecinize katkı sağlayabilir. Pahalı olması veya ekonomik koşuldan destek alamamak çok haklı bir isyan. Fakat öncelikle buraları bir denemenizi tavsiye ederim. Destek almanın bazen birçok yönü ve koşulu olabiliyor.


Yalan söylüyor olmak yalan söylemeyi getiriyor. Bu durumda, onlara bu yaşadığınız durum ne bilmiyorum ama yaşadığınız durum ile ilgili neyi sindiremiyorlarsa belki ufak ufak söylüyor olmak, bebek adımlarıyla konuşuyor olmak. Bir günde hepsini sindiremiyor olabilirler ama bebek adımlarıyla ufak ufak ilerletebilirsiniz.


Yalan söyleme mevzusuna gelince şunları düşünebilirsiniz. Bu yalan söyleme hikayesi sizin zaten hep yaptığınız bir durum mu? Yoksa gerçekten de bu durum ile baş etmek için mi kullanıyorsunuz? Eğer sadece bu durum ile baş etmek istediğiniz için yapıyorsanız o zaman şunu sormak istiyorum, aileniz dışında birilerine de yapıyorsunuz? Çevrenizde güvendiğiniz, her şeyinizi anlattığınız insanlara da kendinizi yalan söylerken buluyor musunuz? Bu soruları şunun için soruyorum; bazen bir şeyi sebep gösterirken aile derken herkese yaparken bulabiliyoruz. Eğer herkese yalan söylemeye başladıysanız ufak olsa bile evet bu durum sizler için sıkıntı yaratabilir. Çünkü bu sefer yalan söylemek sizin hep yaptığınız bir davranış olmaya gelmiş olacak. O zaman iş aileden çıkacak ama yok, siz sadece aileye yalan söylüyorsanız o zaman bu aile konusunda alabileceğiniz psikolojik destekleri bulup kendinizi bu konuda daha rahat ve özgüvenli hale gelecek şekilde desteklemiş olursunuz. Peki ben hiçbirini yapamıyorum dediğiniz noktada, size şunları tavsiye etmiş olacağım. Psikonet yayınlarında "İyi Hissetmek" adlı kitabı alıp okuyabilir ve oradaki uygulamaları yapabilirsiniz. Meditasyon ve nefes egzersizleri ile ilgili birçok kaynak var. Bunları bulabilir ve uygulayabilirsiniz. Kendinize iyi gelen çalışmalar ve desteklere bakabilirsiniz. Yeni hobiler edinmek, sağlıklı arkadaşlar ediniyor olmak sizin sürecinize katkı sağlayacaktır.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy