Romantik İlişkiler

Aldatıldığım rüyalar görüyorum

Gizli Kullanıcı20 Mayıs 2024 08:08

Sevgilimle yaklaşık 6 aydır beraberiz ve ben 3 aydır aldatıldığım ya da onu aldattığım rüyalar görüyorum çok sinirle uyanıyorum ve istemeden ona da yansıtıyorum oda bana bazen kendisininde onu aldattığımı onun aldattığı rüyalar gördüğünü söylüyor bilmiyorum bu durumda ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, korkularımız bazen bir cam eşya gibi hassas hale getirebilir. Eğer panikle hareket edersek elimizdeki camı düşürüp kırmak daha kolay hale gelir.

Kaygılandığınız konuyu olmuş gibi zihninizde canlandırıp tekrar tekrar korktukça, o korkuyu beslersiniz.

Hem partneriniz hem sizin için bir kısır döngüye girer.

İnsanların baş edemedikleri korkular incelendiğinde alınan sonuçlar beni de ilk başta şaşırtmıştı biliyor musunuz? Araştırmaların ortaya çıkardığı bir gerçek var; korkusu karşısında savunmasız hisseden kişiler aslında en az bir konuda kendisine güveni olmayan kişilerdir.

İrademizi güçlendirmek, kendi hata yapma ve aldatma olasılığımızı düşürür. Bu yönde kaygılarımızı da en aza düşürür. Diyelim ki aldatma ihtimalinize dair bir kaygıya kapıldınız, bu eskisine nazaran çok daha seyrek olur. Sizi ele geçirme süresi ve şiddeti daha az olur.

Diğer taraftan, eğer aldatılma korkusuyla sürekli sınanıyorsanız burada geçmiş öykünüzü anlamak da önemli. Daha önce aldatıldınız mı, böyle bir olumsuzluk yaşadıysanız hala sindirememe hali var mı?

Bugün bizi ele geçiren ve tekrar eden tüm korkuların arkasında daha önce başımıza gelen bir hikayeye dayanması şart değil. Belki de çok sevdiğiniz birinin başına gelen aldatılma travmasının etkisinde kaldınız.

Bazı kişiler de kandırılma durumunu maddi manevi farklı bir konuda yaşamışlardır. İlişkilerde kandırılma kaygısı üzerine yansımaları olmuştur.

Eğer partnerinizle ayrı ayrı hem bireysel yönde şu hususlara öncelik verirseniz daha yararlı olacağını umuyorum:

  • İkiniz de ayrı ayrı bireysel olarak iradenizi güçlendirmeye odaklanabilirsiniz


  • Geçmişten gelen olumsuz kaybetme ve kandırılma anılarını, travmalarını iyileştirmeye çalışabilirsiniz


  • Birbirinize olan bağlılığınızı güçlendirmeye, daha verimli paylaşımlar yapmaya özen gösterebilirsiniz.


  • Önce her ikiniz de kendinize sonra birbirinize güven duyabilmek adına iletişiminizi kaliteli hale getirebilirsiniz.


Huzur ve saygı dolu ilişkiler diliyorum

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular