Aldatılmayı hazmedememek nasıl aşılır?

Gizli Kullanıcı1 Mayıs 2024 21:41

Kısa bir süre önce aldatıldım ve hem suçlu hem güçlü bir şekilde engellendim kişi tarafından. Ben bu durumu haketmediğim için hazmedemiyorum. O kişiye karşı intikam hırs duygum ağır basıyor ama kendimi geri çekiyorum şuan ise tıkandım. Kişiyi seviyor muyum emin değilim sanırım sevmiyorum sadece bu durumu kendime yediremedim ondan bu haldeyim. Artı olarak pişmanlığını görmek istiyorum o şahısın ama görsem ne fayda..Nasıl aşacağım ben bu durumu tıkandım..

  • Cevaplandı

Merhaba,


Bu durumdaki hissettikleriniz oldukça doğal. Aldatılma ve engellenme gibi deneyimler, duygusal olarak zorlayıcı olabilir.


Bu hislerle başa çıkmanız için önerebileceğim bazı adımlar:


1- Kedinize Zaman Tanıyın: İlk olarak, kendinize zaman tanıyın. Bu deneyimi ve duygularınızı anlamak için zaman gereklidir. Bu acıyı kabul etmek için kendinize izin verin, ancak bu duygulara kapılmayın. 


2- Duygularınızı İfade Etme: Duygularınızı ifade etmeye çalışın. Duygularınızı güvendiğiniz birisine anlatabilir veya günlük tutabilirsiniz. Bu, duygularınızı dışa vurmanıza ve içsel olarak iyileşmenize yardımcı olabilir.


3- İntikam Duygusunu Yönetme: İntikam duygularınızla başa çıkmanın sağlıklı yollarını arayın. İntikam alma hissi genellikle sizi daha fazla incitebilir ve iyileşme sürecinizi uzatabilir.


4- Kendinizi Düşünün: Sağlığınızı, iyiliğinizi düşünün. Bu deneyimden ne öğrenebileceğinizi düşünün ve kendinize karşı şefkatli olun.


5- Profesyonel Destek: Bir psikologdan destek alabilirsiniz. Psikolog duygularınızı anlamanıza, kabul etmenize ve bu deneyimden sağlıklı bir şekilde geçmenize yardımcı olacaktır.


Önerdiğim bu adımlar bu süreci atlatmanıza yardımcı olacak adımlardır.


Psk. Eslem Yılmaz

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Sevgilinin Instagram şifresini vermemesi

2 senelik ilişkim var ve uzak mesafe ilişkisi ona güvenim tam fakat önceden Instagram yüzünden tartıştık sürekli takip ettiğim kişileri kontrol edip tek tek bu kim diye soruyordu sonrasında ikimiz de instagramlari kapattık. Kendisi polis akademisine gideceği için gruplar oluyor sorular paylaşıyorlar diyerek Instagrami geri açtı aradan 2 3 ay geçti kız kardeşimden takip ettirdim ve fenomen birinin sevmediğim bir şekilde resimlerini beğendiğini gördüm çok kızdım nedenini sorduğumda önceden de takip ediyordum zaten ne var bunda demeye başladı benim için o resim normal değildi sonrasında takip ettiği kızların ss lerini alip tek tek sormaya başladım bunun için mi kardeşinden takip ettin diyip takipten çıkarttı ve tekrar tartıştık. Ben zaten takip ettiklerimin kim olduğunu söylemiştim bana güvenmeyi öğreneceksin diyerek üste çıkmaya başladı. Aradan 2 3 ay geçti. Geçen hafta izni vardı ben tekrar Instagram konusunu açıp sifreni ver yada birinden takip etmeme izin ver diye söyledim zaten son zamanlarda doğru düzgün konuşamiyoruz (sesli görüntülü) eski sevgisini göremediğimi, şifresini vermedigi için de güvemin azaldığını birşey sakladığını düşünmeye başladım düşüncelerimi onunla paylaştım beni anlamasını istedim fakat yine aynı ona güvenmem gerektigini söyledi. Bu şekilde kendimi kötü hissediyorum.Benden herşeyi iste ama bunu isteme ne dersen yaparım diyo inatlaşıyor benim ne düşündüğüm onun için önemsiz bunu söylediğimde de seni seviyorum ama güvenmiyorum diyosun bu sekilde şifremi verdiğimde mi guveneceksin diyo hicbirsey yapmıyor. Bunun için ne yapmam gerekir? Sevgilisi olarak şifresini istemem normal değil mi ?( Onun için normal değil güven konusunu katmadan istediğimde de sifresini vermedi)