Alkol bağımlılığından kurtulmak istiyorum

Gizli Kullanıcı8 Mayıs 2024 23:50

28 yaşındayım ve 18 yaşımdan bu yana düzenle alkol tüketiyorum, artık fark ettim ki bu hem bana hem de aileme çok zarar veriyor. Annem hasta ve beni sarhoş görünce aşırı üzülüyor, ertesi günü çok pişman oluyorum ve bu sefer de pişmanlıktan içiyorum. Sürekli bi bahane üretiyorum içmek için ne yapmam gerekiyor benim, çok param yok o yüzden psikiyatri ve psikolog karşılayamam. Allah razı olsun böyle bi site yaptığınız için minnettarım.

  • Cevaplandı

Merhaba,


Kendinizi alkol bağımlısı olarak nitelendiriyorsunuz. Bu durumda; bağımlılık döngüsünden bahsetmek isterim. Çoğu zaman bırakırım deriz ama bırakmakta zorlanırız, bıraktığımda bir daha başlamam derseniz ama bırakamazsınız gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Her seferinde tekrar tekrar başlarsınız. Öncelikle alkol ile aranızdaki mesafeyi uzatmak gerekir. Birincisi alkol içen arkadaşlarınızdan uzak durmanız, çevrenizi değiştiriyor olmanız, size alkolü hatırlatan mekanlardan ve çevrelerden uzak kalmanız, alkol aldığınız yerlerden geçmemek gibi hatırlatıcı içeriklerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Bununla birlikte; alkolü bıraktığınız aralıklarınız ne durumda? Bir gün mü, üç gün mü, bir ay mı? Bu aralıkların uzaması için neler yapabilirsiniz? Genelde yapmadığımız ilk kez yapacağımız şeyler başlarda sıkıcı olabilir. Mesela kitap okumak gibi. Zorlanırsınız ama alıştıkça bu döngüden çıkmanız daha da kolaylaşır. Ya da yeni bir dil öğreniyor olmak. Sizi alkolden uzaklaştıran her ne varsa onu yapıyor olmanız kıymetli olacaktır.


Bir de maddi bir süreç olmadan Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nden ücretsiz bir şekilde destek ve yardım alabilirsiniz. Buradan randevu oluşturduğunuzda düzenli görüşmelere giderek sizleri bu süreçte daha da bilgilendirecek ve terapi sürecinizi ücretsiz şekilde karşılamış olacaksınız. Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nde uzun bir süre staj yaptım. Bu tarz durum yaşayan danışanların bağımlılıklarından kurtulduğuna çok kez şahit oldum. Sizlerin de lütfen gizlilik endişeniz olmadan buraya başvurabileceğinizi ve sürecinizi başlatabileceğinizi bildirmek isterim.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy