Sosyal Hayat

Ani tepkilerime karşı nasıl davranmam gerekli

Gizli Kullanıcı12 Haziran 2024 10:37

Merhaba, ani tepkilerim ve sinirlenmelerim var basit bir olaya karşı bile çok çabuk sinirlenip tepki verebiliyorum nasıl davranmam gerekli böyle durumlarda, bazen sessiz kalıp zaman geçmesini bekliyorum ama o da işe yaramadığı zamanlar olabiliyor şimdiden teşekkür ederim🌸

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhabalar, öfkeniz içinde bulunduğunuz durumla ilgili olabilir ya da erken yaşam deneyimlerinizle birlikte öğrenmiş olduğunuz bir öfkeden bahsedebiliriz.


Öfke ikincil bir duygudur bu yüzden doğuştan getirdiğimiz bir duygu değil, öğrenilmiş bir duygudur. Çevrenizde ani tepkileri ve sinirlenmeleri olan kişiler olabilir, onlardan bunu öğrenmiş olabilirsiniz.


Genellikle öfkenin arkasında başka bir duygu da ararız. Bazen öfke sadece öfke değildir, arka planda farklı bir duygu vardır.

Örneğin; Hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz, anlaşılmamış, dinlenilmemiş olabilirsiniz ve bu yaşamış olduğunuz durumlar kendisini öfke olarak gösterebilir.


Bu yüzden öncelikle duygunuzu anlamaya çalışabilirsiniz şu an içinde bulunduğunuz durum size ne düşündürdü ve bu öfkelenmenize neden oldu? Önemli olan düşüncenizdir ve düşünceniz hislerinizi ortaya çıkarır  bu yüzden düşüncelerinize odaklanmayı deneyebilirsiniz. 


Öfkenizle alakalı bunu farkettiğiniz anlar da  ortamda uzaklaşabilirsiniz.


Fiziksel aktiviteler, yürüyüşler yaparak, meditasyon ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatabilirsiniz.


Duygularınızı yazabilir içinde bulunduğunuz durumu daha net anlamaya çalışabilirsiniz. 

Öfke kontrolü konusunda kendinizi eğitebilir ya da bu konuyla ilgili bir uzmandan destek alarak bu konuyu halledebilirsiniz.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Gönül Tanır 

Cevaplanmış benzer sorular