Sosyal Hayat

Anksiyete - Düşme Korkusu

Gizli Kullanıcı9 Haziran 2024 19:17

İş hayatımda dışarıda sürekli başım dönecekmiş korkusuna kapılıyorum kendimi düşecek gibi hissediyorum ve kendimi çok fazla kasıyorum, 2 hafta sonra nişanım var takıda dururken dans ederken başım dönerse diye korkuyorum, sosyal fobim var topuklu ayakkabımdan bile korkuyorum artık

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba sevgili danışan,

Bu durumun sebebi vitamin değerlerinizden kaynaklı da olabilir onlara da baktırmanızı öneririm. Onun dışında bu konunun temeline bakmanız gerekir. Geçmişte böyle bir durum yaşadık mı? Ve bu durumdan kaynaklı herhangi bir olumsuz inanç ya da olumsuz bir duygu yaşıyor muyuz bunları tespit edip yaşadığımız durumu fark ederek durumu anlamlandırmamız gerekebilir. Bunun için öncelikle yaşadığımız durumun ne olduğunu anlamdırmamız gerekir.


Anksiyete, gelecekteki olası tehditlere karşı kaygı ve korku hissedilen ruhsal bir durumdur. Bedene yansımaları yaşanan korku ve durumun şiddetini arttırır. O korkuya odaklanıp onu bastırmaya çalıştıkça anksiyete belirtileri ve kaygının şiddeti artar. Öncelikle bana bir şey mi oluyor kaygısına kapılıp vücudumuza odaklandıkça stres seviyemiz daha da artar ve vücudumuzdaki stres hormonu da artar. Beraberinde belirli kaygılar da beraberinde gelebilir. Vücudumda olan şeyler dışarıdan belli olursa, insanlar kaygı yaşadığımı anlarsa gibi içsel durumumuz dışsal boyuta taşınabilir ve beraberinde sosyal kaygı yaşayabiliriz.


Bu durumda ilk yapılması gereken anksiyete belirtisini hissettiğinizde bunun farkındalığını kendinize kabul ettirip durumu kontrol altına almak adına belirli baş etme yöntemleriyle stres hormonunuzu düşürüp, kendinizi kontrol altına alabilirsiniz.Korkuyla baş etme, stresimizi dizginleme ilgi nefes egzersizi ya da anda kalma egzersizleri yapabilirsiniz. Bu durum devam ederse psikolojik destek almanızı öneririm.


sağlıklı günler dilerim…

Saygılarımla.

Cevaplanmış benzer sorular