Psikoloji

Anksiyete - güneşli hava beni bunaltıyor

selenb29 Mayıs 2024 20:57

Merhaba uzun süre anksiyete bozukluğu yasadım, bu süreçte ilaç kullandım devam ediyorum, ara sıra atak geçiyorum güneşli hava beni çok bunaltıcı yapıyor bundan nasıl kurutabilirim? Sorunu çözemiyorum yardımcı olur musunuz teşekkür ederim iyi akşamlar diliyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Güneşli havaların atak geçirmesi ile ilgili bir araştırma var mı bilmiyorum, mevsimsel süreçler bazı noktalarda psikolojik sağlığımızı etkileyebilir. Bu durumun öncelikle fizyolojik bir durum olup olmadığını netleştirin. Belki tansiyon veya şeker bu sürece etki etmiş olabilir. Bu sebeple, bir sağlık ocağından kan tahlili yaptırdıktan sonra gerekirse dahiliye randevusu alın. Bunun ardından da, psikiyatri ilaçlarınızın güncellenmesi gerekiyorsa bu kan tahlili ardından daha da netleşmiş olur diye düşünüyorum.


Anksiyete geçirdiğiniz zamanları olay/durum, zaman, duygu ve düşüncenizi yazın. Ardından da anksiyeteyi sürecinizi nasıl geçirdiğinizi ve baş ettiğinizi not edin. Yaklaşık bir on gün bu incelemeyi yaptıktan sonra psikiyatriste gittiğinizde daha net bir tablo çıkartmış olabilir. Bununla birlikte, çoğu zaman ilaç ile birlikte bir psikoterapi sürecinin olmasının daha sağlıklı süreci ilerlettiği ifade edilir. Bu noktada; bir psikolojik destek almanızı öneririm. Öncesinde lütfen dediğim şekilde tahlillerinizi yaptırın ve kendinizi gözlemleyin.


Anksiyete çoğu zaman psikolojik kaynaklarımızın ve sermayelerimin tükenmesiyle ilişkilidir. Sizin deponuz dolu mu? Puan verseniz 100 üzerinden kaç verirsiniz? %70 altındaysa bu noktada kritik bir yerde olduğunuzu düşünebilirsiniz. Deponuzu boşaltan, sizi tüketen şeyleri tespit etmeye çalışın. Deponuzu doldurmak içinde; size iyi gelen neler var lütfen onları bir tarayın. Günlük 750 kelime yazıyor olmak psikolojik iyi oluşa iyi geldiği ile ilgili araştırmalar mevcut. Zihninizi boşaltmakta ciddi bir aracı olduğunu düşünüyorum. En az bir hafta deneyip kendinizi bir gözlemleyin. Size iyi geliyor mu? Bununla birlikte günlük yapabileceğiniz birkaç rutin daha ekliyor olmanız iyi oluşunuza katkı sağlayacaktır. Koşmak, yürümek, spor yapmak, sevdiğiniz arkadaşınız ile vakit geçirmek, kendinize 5 dakika bile olsa vakit ayırmaya çalışmak, nefes egzersizleri yapıyor olmak ve meditasyonlar yapmak. Bunların hepsi ve daha da fazlasını denedikçe gözlemledikçe hangisi daha iyi geliyor anlayacaksınız. Deponuzu doldurabilecek birkaç aktiviteyi yazdım. Sizin deneyimlerinizden size iyi gelen başka şeyler varsa onlara da bakabilirsiniz. Umarım, bu konuda sizlere açıklayıcı bir yazı yazmışımdır.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular