Anksiyete için ne yapmam gerekir?

hakuna29 Nisan 2024 14:43

En küçük durumlarda da strese giriyorum ve tırnaklarım ile parmaklarıma zarar veriyorum. Gelecek kaygım var ve sosyal ortam gerginliğim var insanlar ile olmak, bir ortama girmek beni çok geriyor çok fazla stres yaşıyorum. Bunları yenip gerçekten rahat bir zihin ve psikoloji ile yaşamak, ozgüvenli ve özgür olmak istiyorum. Stres yaşamadan ve korkmadan yaşamak istiyorum.

  • Cevaplandı

Merhaba,


Duygusal olarak depomuz boşaldığında, kaynağımız olmadığında artık ufacık taşa bile takılsak gergin hissedebiliyoruz. Bu durumda sizlere şunu sormak istiyorum; deponuz ne kadar dolu, sizlerin kaynakları neler?, sizin neye ihtiyacınız var?, ihtiyaçlarınızı karşılamaya hazır mısınız?

Bu soruları cevapladıktan sonra hala daha bir desteğe ihtiyacınız varsa psikolojik destek almanızı öneririm. Çünkü bazen dışarıdan bir gözün desteği daha iyi olabiliyor.


Peki depo nasıl doldurulur?

Gece yatmadan önce en az bir saat önce ekran ışıkları olmadan uyumak, sağlığınıza iyi gelecek beslenme düzeninin olması, her gün en az bir saat yürümek, sevdiklerinizle ile kaliteli vakit geçirmek, sizi streste tutan şeylerle yüzleşmek, uzaklaşmanız gereken yerden uzaklaşmak, uzaklaşamadığınız yerde uzlaşmak veya yüzleşmek gibi hamleler deponuzu doldurmaya yardımcı olur. Bununla birlikte günlük duygu regülasyonu ile ilgili çalışıyor olmanız çok kıymetli olabilir. Nefes egzersizleri, spor yapmak ve meditasyon çalışmalarına katılmak sizleri destekleyecek bir konumda olabilir.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular