Annemde başlayan unutkanlık

Gizli Kullanıcı9 Mayıs 2024 11:40

Merhaba 72 yasindaki annemde unutkanlik sorunu basladi 5 ay once kardesimden gelirken evi bulamamisti ayni sekilde unutma guvensizlk korku yasamisti o surecte yalniz kalmamak icin kardesimde kaldi normale dondu bikac ay sonra tekrar bi panik hali basladi sebebini sordugumuzda hicbisey hatirlamadigini soyluyor herseyi biliyor taniyor fakat ne yapacagimi bilmiyorum diyor mesela surekli ictigi ilaclarini verdigimizde simdi napim diyor ilaclarini ic diyoruz tamam deyip iciyor dr goturmustum tetkikler yapildi o ara normale dondugu icin uc ay sora kontrole gelin demislerdi simdi randevuda alsak onbesgunden once gidemiyoruz bu surecte ne yapmaliyiz ve bu halinin sebebi ne olabilir yardimci olurmusunuz tesekkurler

  • Cevaplandı

Merhaba,


Yaşı itibariyle öncelikle bir nörolojiye götürmenizi tavsiye ediyorum. Nörolojiye götürdüğünüzde durumlar daha netleşir diye düşünüyorum. Bununla birlikte; yer yön duygusunun kaybolması unutkanlığı veya kaygısı ile mi ilişkili yoksa geçmiş travmalarından kaynaklı bir durum mu yaşıyor bunu da onun en iyi öyküsünü bilen sizler anlarsınız. İki durumda da neyden kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız nörolojide yapılacak testlerde ifade edin. Doktora gittiğinizde ne teşhis söylenildi ve ilaçlar verildiğini bilmediğim için öncelikleyeceğiniz yer psikiyatrist ve nöroloji tarafıdır. Bunun öncesinde gitmeden önce kan tahlillerini yaptırın. Belki bazı vitamin değerleri düşük olabilir. Buraya kadar fark ettiyseniz fiziksel bir tarafı varsa bunu netleştiriyor olmanız çok önemli.


İkinci kısım her şeyi yaptınız bu bir psikolojik problem olduğu netleşti. Bu noktada; annenizi yaşına uygun bir kursa gönderin, duolingodan yeni bir dil eğitimine başlatabilirseniz, yaşıtları ile iletişime geçeceği ya da farklı şeyler göreceği bir eğitime gönderebilirsiniz. İstanbulda ismek gibi kurslar, her ilde farklı olarak olabiliyor. Onlara bakabilirsiniz. Zihnini çalıştırıyor olmak çok kıymetli olacaktır. Belki torunu varsa toruna bakma gibi görevler verebilirsiniz. Bakamam dese bile toruna bakmak bu yaş grubuna iyi gelebiliyor. Bunlarla birlikte hala daha devam ediyorsa; bu noktada bir travma terapistine götürmeniz faydalı olacaktır diye düşünüyorum.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular