• Anasayfa
  • Sorular
  • Annemden ayrılınca veya telefonum olmayınca kendimi güvensiz ve huzursuz hissediyorum
Sosyal Hayat

Annemden ayrılınca veya telefonum olmayınca kendimi güvensiz ve huzursuz hissediyorum

Gizli Kullanıcı10 Temmuz 2024 16:37

Sanki annem ve telefonum olmayınca başıma bir şey gelecekmiş gibi hissediyorum. Daralmaya başlıyorum. Zaten deprs, ilacı vs kullanan biriyim fakat bu geçmiyor. Uzak bir yere asla gidemiyorum. Bu da beni üzüyor çünkü diğerleri gibi hissetmiyorum bu sefer kendimi. Hasta biri gibi hissediyorum. Her an bana zarar verilecek gibi endişeli oluyorum. Kendimi çok kötü hissediyorum bu yüzden. Nasıl kurtulmam gerektiğini de bilmiyorum.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Sevgili danışan,


Yaşantınızda annenizi ve telefonunuzu güvenlik işaretiniz –kaygılandığınızda kendinizi güvenli hissettiğiniz alanlar ya da kısa vadede kaygınızı azaltan faktörler- olarak kodlamış olabilirsiniz. Endişelerinizin sıklıkla artmasıyla birlikte günlük yaşantınızı etkilemeye, kaçınmalarınızı tetiklemeye başlamış görünüyor.


Olumsuz düşüncelerinizi tanımlamanız, farkında olmanız çözümlemenize, başa çıkmanıza yol gösterecektir.


Olumsuz düşüncelerinizi netleştirmek için;

-Anneniz veya telefonunuz yanınızda olmadığında en kötü ne olabilir?

-Oluşabilecek en kötü senaryonun gerçekleşme olasılığı nedir?

-Oluşabilecek en kötü senaryonun gerçekleşmesini düşündüren gerçekçi kanıtlarınız var mı? Varsa bunlar nedir?


Başa çıkma becerilerinizi değerlendirmek için;

-Yaşantınızda anneniz veya telefonunuz olmadan dışarı çıktığınızı hatırladığınız en eski deneyiminiz neydi?

-Nasıl başa çıkmıştınız?

-İlk deneyiminizin şu an ki gündeminizde yer almasına benzer yönleri var mı?


Düşüncelerinizi tanımlayıp netleştirdiğinizde, gerçekçi bakış açısıyla farkındalık oluşturmanız değişim sağlayacaktır. Düşünceleriniz değiştikçe davranışlarınız da değişim gösterecektir.

Küçük adımlarla kendinizi maruz bırakarak anneniz veya telefonunuz olmadan dışarı çıkma davranışınızı değiştirebilirsiniz. Mesela ilk aşamada annenizle birlikte evden çıktığınızda bir sokağı anneniz veya telefonunuz olmadan yürüyebilirsiniz. Sokağın sonunda annenizle buluşursunuz. Ertesi gün on beş dakika boyunca anneniz veya telefonunuz olmadan dışarı çıkmayı deneyebilirsiniz ve yine on beş dakikanın sonunda annenizle ya da telefonunuzla buluşabilirsiniz. Diğer gün bu dakikayı artırarak deneyebilirsiniz. Yani küçük adımları belirlemek sizin elinizde, kendi yapabileceğiniz küçük adımları belirleyebilirsiniz ve kendinizi maruz bırakarak davranışınızı değiştirebilirsiniz.


Sevgili danışan, sürecinizle ilgili daha derinlemesine çözümlemek ve başa çıkma becerilerinizi oluşturmak için bir psikoloğa başvurarak psikolojik destek alabilirsiniz.


Sevgilerle.


Klinik Psikolog Pınar Özdemir.

Cevaplanmış benzer sorular