Annemin yaptığı davranışlar doğru mu?

Gizli Kullanıcı3 Mayıs 2024 16:09

3 kardeşiz.Hepimiz okul okuyoruz ve çalışıyoruz. Yorgun bir şekilde eve geldiğimizde bizden ev işleri yapmamızı istiyor.Yorgun olduğumuz için yapamıyoruz ve bunun için annem 7/24 bağıra bağıra ağlıyor.

Aynı zamanda karı-koca ilişkisi devam ettiği hâlde 8 yıldır babamla aynı yatakta yatmıyor bizimle birlikte yatıyor. Kavgalarda kimseye söz hakkı vermiyor hiçbir sorunu konuşarak halletmiyor.

Sürekli sadece kendisinin doğru olduğunu söylüyor.Suratı sürekli asık ona bir psikologa görünmesi gerektiğini söylediğimizde ise bunu reddediyor. Hepimizden nefret ediyor, yalnız kalmak istiyor. Onun bu durumu normal mi? Nasıl bir yol izlemeliyiz?

  • Cevaplandı

Merhaba,


Burada ev işleri yapmak istemeyen, anne olmakta zorlanan (çocukları burada nefret ediyormuş gibi hissediyor), çocuklarının özel alanına giren (onunla birlikte uyuyan) ve eşi ile ilişkisini de tüm eve yansıtan bir anne görüyorum. Sanki burada; zorlanan ve bu zorluk ile de sorun yaşayan ve yaşatan biri var. Normal ve anormal birçok koşulda değişebilir fakat hem kendi ilişkileri yıpranmış hem de çocuklarını da yıpratmış birisi var gibi gözüktüğünden bir psikolojik desteğe ihtiyacı olduğu düşünülebilir. Şu an bunu reddediyorsa; eğer dizi izlemeyi çok seven biriyse belki Kırmızı Oda ile ilgili içerikleri izletebilirsiniz. Müge Anlı seyreden biriyse Arif Verimli sahneleri izletebilirsiniz. Biraz daha onun diliyle ona yaklaşabilirsiniz. Gün içinde ne seyrediyor ve ne yapıyorsa bu konu ile ilgili içerikler izletebilir. Ardından birkaç gün geçtikten sonra psikoloğa gitmek isteyip istemediğini sorabilirsiniz. Bazı durumlarda ebeveynler anlatmaktan ziyade ilaç almayı da tercih edebilir. Bu durumda; psikiyatriste de yönlendirebilirsiniz. Şu an sadece bir yerden yardım almaya başlaması evdeki sistemi rahatlatabilir diye düşünüyorum. Detaylı bir anamnez elimde olmadığı için söylediklerinizden ilk aklıma gelenler bunlar oldu. Yine soru sormak isterseniz bu konuyla veya başka bir konu ile ilgili lütfen yeniden soru sor kaydı açarak sorabilirseniz tekrar cevaplama şansım olabilir.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular