Aile

Annemle iyi olmayan bağımız

Gizli Kullanıcı16 Haziran 2024 10:21

Merhabalar 24 yaşındayım hayatta bir şeyleri kendim halledip kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Annemden uzaktayım ama yakında olduğumda öfke var içimde bana olan sevgisiz ve saygı gostermiyisinin öfkesi ama bu benim vücudumu da etkiliyor. halsiz depresif oluyorum. napabilirim bu durumda.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba, 


Annenizle kurduğunuz ilişki de birtakım güçlükler yaşadığınızı, eksiklikler olduğunu ve bununla ilişkili öfke duygunuzdan söz ettiğiniz iki konuyu aktarmışsınız. Öncellikle yaşadığınız öfkeden bahsetmek istiyorum.


Yaşadığınız öfkenin size halsiz, depresif olarak yansımasını daha net anlayabilmek için dolu su bardağı metaforundan söz etmek istiyorum.


Önünüzde bulunan bir masada dolu su bardağı olduğunu hayal edin. Dolu su bardağını ilk aşamada iki dakika tuttuğunuzu varsayalım. Henüz bir ağrı ya da olumsuz bir şey hissetmediniz. Biraz daha zaman ekleyelim ve dolu su bardağını yarım saat tuttuğunuzu varsayın. Artık kolunuza ağrı girmeye başladığınızı, yorulduğunuzu hissetmeye başladınız. Bunun üzerine dolu su bardağını dakikalar, saatler hatta günler boyu tuttuğunuzu varsaydınız yaşayacağınız sıkıntıyı, rahatsız edici halini düşünün. Tıpkı bu örnek gibi annenize karşı duyduğunuz öfkenizden dolayı vücudunuz alarm vermeye başlamış. Halsiz hissetmeniz, depresif olmanız bu sebeplerden kaynaklanabilir.


Annenizle olan ilişkinize geldiğimizde ise öfkenizin bir süredir birikmiş olması, bunu annenizin bilmiyor oluşu yani annenize yansıtmayışınızın artık siz de tahammül bırakmamış olabilir. 

•Annenizle kurduğunuz ilişkinizde neler eksikti, neden eksik olabilir? 

•Annenize öfke duyduğunuz en eski deneyiminiz, anınız neydi hatırlıyor musunuz? En yoğun hangi durumlarda öfkeli hissediyorsunuz? 

•Öfkelenmeden tam öncesinde ne oluyor? Ne düşünüyorsunuz? 

Bu soruları kendi içsel dünyanızda sorguladığınızda kendi yol haritanızı oluşturabilirsiniz. 


Annenizin bakış açısını anlamak, neden bu eksikliğin olduğunu fark edebilmek için yaşadığınız bu öfkeyi sağlıklı bir şekilde annenize yansıtabilir, paylaşabilirsiniz. 


Öfkenizi kontrol edemediğiniz zamanlarda öfkenizi somut bir şeye çevirerek yanı duygularınızı yazıya dökerek somutlaştırırsanız öfkenizle baş etme beceriniz artabilir. 


Baş edemediğiniz anlarda, öfkenizin yoğunluğu arttıyorsa psikoloğa başvurarak psikolojik destek alabilirsiniz. 


Sevgiler. 


Klinik Psikolog Pınar Özdemir. 

alinti

O kadar iyi geldi ki hocam çok teşekkür ederim. bu mesleğin kutsallığı da iyi gelmek sizin gibi. Teşekkür ediyorum iyi ki bu güzel psikologcamız var Rabbim varlığınızı daim etsin

Yorumlar

Gizli Kullanıcı

O kadar güzel geldiki cevabınız kendimi bulmada yol oldu hocam bu konuda size teşekkür ederim

Cevaplanmış benzer sorular