Aile

Annemle olan ilişkim ve romantik ilişkilerim

Gizli Kullanıcı12 Haziran 2024 10:01

Benim annem bence çok kontrolcü bir insan 32 yaşındayım sanki birey olduğumu kabul edemiyor gibi ona rahatsız olduğum şeyleri söylememe rağmen bunlara dikkat etmeyip tekrarlıyor veya kabul etmiyor bahaneler buluyor tartistigimiz zamanlarda bazen konuyu çözmekle uğraşmadan kapativeriyor böyle olduğu zamanlarda içimde derin bı öfke kabarıyor ve hoş olmayan laflar söylüyorum sonra pişman olsam da içimdeki öfkeyi azaltamiyorum romantik iliskilerimde de dikiş tutturamiyorum hep sorunlu kişiler ilgimi çekiyor o da uzun süreli olmuyor zamanı gelince evlenmek istiyorum ama mesela evlendigim kaç kez rüyama girdi ya apar topar ya başka şekilde nasıl olursa olsun rüyamda evlendigimi görünce dehşete kapılıyorum evlilik korkum var sanırım bunu fark ettim.

halbuki annemle babam 7 sene sevgili kalıp aşk evliliği yapmışlar boşanma durumu da yok anneannem 13 yasinda evlendirilmis acaba benim bu evlilik korkum ondan bana genetik kodlanma olarak geçmiş olabilir mi? bu sorular hep aklıma takılıyor cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, annemizin ve diğer aile üyelerimizin davranışları ve deneyimleri genellikle bizi etkiler, çünkü büyürken bu modelleri örnek alırız. Annenizin kontrolcü olması ve size karşı bazı sınırları oluşturması, bireysel gelişiminiz üzerinde etkili olabilir. Ayrıca, anneannenizin erken yaşta evlendirilmiş olması da size evlilik konusunda belirli bir korku veya endişe hissettirebilir.

Evlilik korkusu genellikle geçmiş deneyimlerden, gözlemlerden veya toplumsal normlardan kaynaklanabilir. Sizin annenizin kontrolcü olması ve sizin birey olmanızı zor bulması gibi durumlar da bu korkunun altında yatan nedenler olabilir. Belki de geçmişteki ilişkilerinizde yaşadığınız sorunlar da evlilik korkunuzu tetiklemiş olabilir. İçinizdeki öfkeyi ve korkuyu anlamak için kendinize sakin bir süreç tanıdınız mı? Zihninizdeki cevapları daha net duyabilmek için dingin bir ruh haline ihtiyaç vardır. Hangi durumlar veya ilişkiler sizi rahatsız ediyor? Bu duyguların kaynağını belirlemek, sonrasında sırasıyla çözümüne odaklanmak gibi bir yol izlenebilir.

Eğer romantik ilişkilerinizde sürekli sorunlar yaşıyorsanız, bu sadece ailede gördüğümüz olumsuz örneklerden kaynaklanmıyor olabilir. Bazı durumlarda insanların biraz biraz karakteri, öğrendikleri ve son dönemlerde durumsal olarak yaşadıkları olaylardan etkiler alan nedenler bütünü asıl sorunu oluşturur. Anneyle kurduğunuz özdeşimden ya da içsel bir güven eksikliği nedeniyle baştan olumsuz bir akıbete şartlanıyor olabilir misiniz? Eğer bununla ilgili farkındalığınız artarsa, daha pozitif ilişki yönetimi bilincine kavuşacağınızı umuyorum.

Kendinize olan güveninizi artırmak için kişisel gelişim çalışmaları yapabilirsiniz. Bu, başkalarıyla olan ilişkilerinizde daha sağlıklı sınırlar belirlemenize yardımcı olabilir.  Evlilik gibi büyük bir adımı atmaya hazır olmadığınızı hissediyorsanız, bu duyguları bastırmak yerine kabul edin ve kendinize zaman tanımayı düşünür müsünüz? Herkesin kendi hızında büyüdüğünü unutmayın olur mu? :)

İyi ki dediğiniz bir evlilik ve yaşam diliyorum.

Sağlık dilleği ve sevgilerimle...