Aile

Anneyle sağlıklı iletişim

alcazbra16 Haziran 2024 21:12

Annem çok yakın bir ilişkimiz yok maalesef gittikçede uzaklaşıyoruz birbirimizi seviyoruz ama yakın iletişim kuramıyoruz farklı çerçevelerden hayata bakan insanız ben 27 yaşındayım bir yetişkinim henüz hayatımı kuramadım ve annem bütün stresimin. Sebebi olduğunu düşünüyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, annenizle olan ilişkinizin zorluklarını anlıyorum. Her ikinizin de birbirinizi sevdiğinizi fakat yakın iletişim kurmakta zorlandığınız gibi başka hangi konularda benzer güçlükleri yaşadığınızı da gözlemlemek gerekir. Tek başına bir ilişkiyi değerlendirmek bazen objektif bakış açısının önüne geçebilir. Sorunlarımıza bir bütünün parçaları olarak bakıp, anneyle ilişki yönetiminde neler eksik onu bulmaya çalışalım mı? Farklı yaşam deneyimlerinden gelen bu farklı bakış açıları bazen iletişimi zorlaştırabilir. Kendi hayatınızı kurma sürecinde olduğunuz bir dönemde, annenizin stres kaynağı olması da ek zorluklar getirebilir.

Bu tür durumlarla başa çıkmak zor olabilir ancak önemli olan empati kurmak ve karşılıklı anlayışı artırmak için çaba göstermek daha yararlı olacaktır. Annenizin bakış açısını anlamak ve duygularınızı açıkça ifade etmek ilişkinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, kendi sınırlarınızı belirleyip bu sınırları korumak nasıl mümkün olur? Kendi gerçekliğinizde en uygulanabilir şekliyle küçük sınırlar koyarak başlamanız daha etkili olacaktır. Çaresiz hissettiğiniz durumda dışarıdan destek almak veya profesyonel yardım aramak da bazen faydalı olabilir.

Annenizle olan iletişim zorlukları, farklı yaşam perspektiflerinden kaynaklanabilir. Bir çok aile ilişkisinde nesil farkının yansımalarını görürüz. Annenizin bakış açısını şimdiye dek bakmadığınız yerden anlamaya çalışın lütfen. Onun geçmiş deneyimleri ve yaşadığı şeylerin onu nasıl etkilediğini düşünerek başlayabilirsiniz Bu, onun neden bazı konulara sizinle farklı bir şekilde yaklaştığını anlamanıza yardımcı olabilir. Bazen de ebeveynimizin içindeki çocuğu, ona annelik-babalık yapmadan gözlemlemek ve muamele edebilmek gibi becerilerimizi geliştirmeye iter hayat. Bunu başarabildiğimiz zaman duygusal yönüyle çocuğumuz gibi davranan, bir yandan ebeveynlik egonu ile çatışan anne-babamızla ilişkimizi daha sağlıklı yönetmek mümkün olabilir. :)

Belki de farklılıklarınızın ötesinde ortak paydalar bulabilirsiniz. Ortak ilgi alanlarınızı keşfetmek ve bu konular üzerinden bağ kurmak ilişkinizi güçlendirebilir.

Sağlıklı ve yormayan ilişkiler kurduğunuz bir yaşam dilerim.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular