Psikoloji

Antidepresanları bıraktıktan sonra gelen huzursuzluk

Gizli Kullanıcı24 Mayıs 2024 13:08

11 -12 yıldır antidepresan kullandım. 2 ay önce bıraktım. Hayatımda sorunlarım var. İlacı bıraktım bırakalı huzursuzum.  Hayatımda geri dönüşü olmayan hatalarım var. İlacı bıraktığımdan beri her şeyi çok kafaya takıyorum. Sürekli sinirliyim ağlıyorum. Ama asla geçmek bilmiyor. Dua etsem de geçmiyor. Sürekli kaygılıyım. Daha detaylı anlatmak isterim. Hangi tür psikoloğa gitmeliyim.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Öncelikle aniden antidepresanları bırakıyor olmak sizler için zorlayıcı olmuş olabilir. Bu süreci bir psikiyatrist eşliğinde mi bırakma kararı verdiniz yoksa kendiniz uzun süredir kullandığınız için mi bırakmak istediniz? Her iki türlüde, şu an çok zorlandığınız ve sıkıldığınız gerçeği var. Bunun içinde bir terapist arıyorsunuz. Şu anki duygudurum ve düşüncelerinize EMDR veya ŞEMA terapisti iyi geleceğini düşünüyorum. Fakat herhangi başka bir ekolde olabilir. Ekoller terapistler içindir. Terapinin kökeninde terapist ile kurulan ilişki vardır. Sizin sağlıklı bir bağ kurabileceğinizi düşündüğünüz herhangi birine gidebilirsiniz.


İlacı bırakıyor olduktan sonra huzursuz oluyor olmanız çok normal, ama bunun düzeyi çok yoğunsa önce bir terapist değerlendirmesi ile sürecinizi gözden geçirin. Ardından yönlendirme yaparsa bir psikiyatriste tekrar gidersiniz. Kaygınız, takıntılarınız bu ilacı bırakmanın bir etkisi olabilir. Bunun tabanını terapistiniz veya psikiyatristiniz ile değerlendirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Herhangi bir sorunuz varsa yanıtladan sorabilirsiniz.


Sağlıklı günler dilerim.


Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular