• Anasayfa
  • Sorular
  • Arkadaşımı çok seviyorum fakat aynı değeri göremiyorum
Sosyal Hayat

Arkadaşımı çok seviyorum fakat aynı değeri göremiyorum

Gizli Kullanıcı17 Haziran 2024 08:59

Arkadaşımla uzun zamandır arkadaşız ikimizde kızız. Birbirimize en iyi arkadaş diye hitap ederiz ama çok sık buluşmayız çok sık aramayız birbirimizi. Mesajlaşma desek ertesi günü cevap veririz birbirimize. Yani o öyle davrandığı için bende öyle davranmak zorunda hissediyorum. Napmalıyım. Ben sarılmayı sevmeyi çok seviyorum fakat o teması pek sevmiyorum ilgisini gösteremiyor.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Bahsettiğiniz konu, arkadaşınızla kurduğunuz ilişki ve bu ilişkiden beklentilerinizin olduğunu aktarmışsınız. İki başlık üzerinden sorunuzu yanıtlamak istiyorum.


İlk olarak ilişkilerdeki olan sevgiyi yansıtma şekli ve temas. Arkadaşınız ve siz iki farklı birey olarak ortak bir ilişkide arkadaşlıkta buluşmuşsunuz. İki farklı kişinin arkadaşlık kurma anlayışı, temas anlayışı farklı olabilir. Aslında burda “şemalarımız” devreye giriyor. Şema kişinin olayı, kişiyi kendisine göre algı oluşturma şeklidir, yaşamı boyunca dolaylı veya doğrudan öğrendiği düşünceler, kalıplar, davranışlardır. Bahsettiğiniz konu üzerinden örnek vererek aktarayım. Sizin şemanıza göre karşı tarafa gösterdiğiniz değeri sarılarak, temas kurarak gösteriyorsunuz. Bu sizin yaşamınız boyunca aşina olduğunuz çevrenizde, aile ilişkilerinizde veya yaşadığınız deneyimlerle oluşturduğunuzkendi şemanızdır. Arkadaşınız ise kendi şemasına göre karşısındaki kişiye başka bir şekilde değerli olduğunu hissettiyor olabilir. Bir düşünün bakalım arkadaşınızın size değerli hissettirdiği bir an, durum yaşandı mı? Yaşandıysa ne yaptı? Arkadaşınızın şemasını yani sevgisini gösterme şeklini belki bu şekilde farkına varabilirsiniz. 


Eğer hala bir cevap bulamadıysanıza o zaman kurduğunuz arkadaşlığın sizin arkadaşlık anlayışınıza uymadığını, beklentilerinizi karşılamadığı ihtimali için düşünmeye başlayabilirsiniz. Arkadaşlık ilişkinizin sağlıklı olmadığınızı düşünüyorsanız, beklentilerinizi karşılamıyorsa bu durumu arkadaşınızla paylaşabilirsiniz ve böylelikle kendi içsel dünyanızda yaptığınız sorgulamalara yönelik cevaplar ya da çözümleri birlikte bulabilirsiniz. 


Bir diğer konu ise beklentileriniz. Bahsettiğiniz ilişkide beklentilerinizi değerlendirmenizi önerebilirim. 

•Sizin için yakın arkadaş kavramı ne ifade ediyor? 

•Kurduğunuz diğer arkadaşlık ilişkilerinden farkı nedir? Neden size kötü hissettiriyor?

•Bahsettiğiniz arkadaşlık ilişkinizde, iletişimle ilişkili beklentileriniz gerçekçi mi? 

•Sizin için iletişim ne sıklıkta olmalı? 

•Az iletişim az sevgi demek midir? 


Bu sorulara verdiğiniz cevaplarla yaşadığınız durumu tanımlayabilirsiniz. Böylelikle ne hissetmenize gerektiğine, ne düşünmeniz gerektiğine veya nasıl davranmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. 


İyi günler dilerim. 

alinti

Çok güzel anlattığınız durumu teşekkür ederim 🙏