• Anasayfa
  • Sorular
  • Aşırı duygusallıkla ve anksiyeteyle nasıl başa çıkılır?
Psikoloji

Aşırı duygusallıkla ve anksiyeteyle nasıl başa çıkılır?

Gizli Kullanıcı14 Haziran 2024 04:39

Aşırı duygulusalım her şeyi içselleştirip ağlayabililiyorum, ve alınganlığımdan her şeyin benim üstüme alınmaktan yoruldum. Artı anksiyetelerimle mücadele edemiyorum her şeyden korkuyorum ( yalnızlık trafik su uçak fobim var )her an başıma bir sevdiklerimin başına bir şey gelcek diye düşünmek çok zor

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Paylaşımınızdan anladığım anksiyete ile mücadele ediyorsunuz. Kaygılı bir yapınız var. Yazdıklarınız gün içinde hareket etmekte sizi zorlayan, adım atmaktan korkutan bir hale getirebilir. Bu durum ile ilgili öncelikle sinir sisteminizin sakinleştirmeniz gerektiğini düşünüyorum.


Sinir sistemini sakinleştiren birkaç tane nefes egzersizi var. En bilindik ve danışanlarıma en çok uyguladığım nefes egzersizi şu: 4 saniye nefes alma, 4 saniye nefesi tutma, 4 saniye nefesi verme şeklindeki bu egzersizi yapabilirsiniz. Araştırmalarda; başka sayılarla nefes alma, tutma ve verme egzersizi var. Temelinde sinir sistemini sakinleştirmek için sayı sayıyorken nefes alma, verme işlemi yapıyor olmak yatıyor. Duygunuzu düzenlemede yardımcı olacaktır.


Bir diğer durum ise; duygu günlüğü yapıyor olmanız. Gün içinde duygunuzu sıklıkla yazmaya çalışabilirsiniz. Özellikle burada duygunuzdan, düşündüklerinizden, alındıklarınızdan, korkularınızdan bahsettiğinizde zihninizin daha da rahatlayabileceğini düşünüyorum. Bu egzersiz için ortalama 750 kelime yazmanızı tavsiye ederim.


Bunlar öncelikle yapabileceğiniz şeyler fakat yazdıklarınız hızlıca bir psikolojik destek alıyor olmanız gerektiğini düşünüyorum. Bahsettiğim öneriler sizler için terapi çalışmaları esnasında destekleyici olacak olsa da şu an bir uzman ile beraber izlemeniz size iyi gelecektir. Eğer terapi süreci benim için şu an çok ağır derseniz bir psikiyatrik değerlendirme alabilirsiniz. Şu an sinir sisteminiz çok baskılanmış durumda. Bu sebeple bu değerlendirmede sizlere iyi gelebilir.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular