Romantik İlişkiler

Ayrılık sonrası nasıl toparlarım?

Gizli Kullanıcı11 Temmuz 2024 05:13

Ciddi ilişkim bitti ve çok yakındık, hayatımdaki tek yakınımdı. Tek arkadaşımdı. Anlaşamadığımız ve üzüldüğümü fark ettiğim için ben bitirdim ortaklaşa bir karar gibi oldu sonradan. Takipçi sayısı arttı beni sosyal medyadan çıkardı, doğru bir karar mı verdik diye yazmıştım ve geç bakıyor artık mesajlarıma yani o bakabildi hayatına, önüne. Ben bakamıyorum. Çok üzgünüm. Yalanmış herşey demekki değer vermemiş bunu kaldıramıyorum. Hayatıma odaklanmak istiyorum, daha güçlü olmak istiyorum bunu nasıl yaparım? Yeni insanlarla tanışma konusunda pek iyi değilim, güvenemiyorum. Nasıl sosyal ortamlarda daha rahat, pozitif olabilirim? Çünkü sosyal hayatım baya bir etkilendi. İnsanlarla konuşmak istemiyorum, uzak duruyorum.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhabalar,

Duygularımızı paylaştığımız, zamanımızı ve emeğimizi verdiğimiz partnerimizden ayrılmak ve sonrasında alışmış olduğumuz hayat düzeninin değişmesi, iki tarafında hayatını yeniden şekillendirme çabası zorlayıcı bir süreç olabilir. Partnerinizin ve sizin bu süreç ile baş etme mekanizması farklı işliyor olabilir. Hepimiz kendimizce olaylarla farklı şekillerde baş edebiliyoruz. Kimimiz öfke, hüzün gibi duygusal patlamalar ile tepki verirken kimimiz tepkisiz kalarak içsel bir mücadele sürdürüyoruz. Öncelikle bunu farkındalık edinmek gereklidir.

Yaşadıklarınız elbette aşılabilir ancak bunun bir süreç olduğunu kabul etmelisiniz. Yasınızı tutmalı, öfkenizi, pişmanlıklarınızı ve tüm diğer duygularınızdan kaçmadan onlar ile yüzleşmelisiniz.

Sürekli olarak eski partnerinizin ne yaptığını sosyal medya ve diğer platformlardan takip etmek iyileşmenizi engelleyecektir. Size tavsiyem bunu tam olarak bırakana kadar kademeli olarak azaltmanız.

Yaşanmışlıklardan bir anda vazgeçemeyiz, onları silemeyiz ancak bize hissettirdiği duygular zamanla azalacaktır.

Hayatınıza odaklanabilmek için eski partnerinize dair hatırlatıcı unsurlardan az önce de belirttiğim gibi aşama aşama uzaklaşmalısınız. Kendinize gündelik görev ve rutinler edinmek zihninizi meşgul edecek ve bir şeyleri başarmış olmanın verdiği haz ile sizi motive edecektir.

Yeni insanlarla tanışmak için öncelikle kendinizi hazır hissetmek gereklidir. Karşınızdaki insanları incitmemek ve zarar vermemek adına sağlıklı bir ilişki ve iletişim ancak sağlıklı bir zihin ile mümkündür. Önceliğiniz bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak doğru bir tercih olacaktır. Çevrenizde size iyi hissettirecek arkadaşlarınız var ise onlar ile görüşmek, sosyal ortamlara dahil olma konusunda kendimizi hazır hissetmiyorsak onların desteğini istemek, farklı yerlerde bulunmak size iyi gelecektir.

Günlük rutinler oluşturmak isterseniz spor, yürüyüş veya meditasyon yapmak, yeterli gelmiyor ise bir uzman desteği almak geçirdiğiniz bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.


Sevgiler,

Psikolog Ezgi Aydın

alinti

Çok teşekkür ederim

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Sevgilinin rahatsızlanması

3 senelik ilişkim var uzak mesafe ilişkisi şuan sevgilin polislik eğitiminde aramız iyi değil ben aynıyım fakat o çok değişti konuşmak istemiyor gibi sorduğumda birşey yok diyor eğitimden dolayı ben artık böyleyim diyor ilgisi sevgisi azaldı. Sormak istediğim şey şu sevgilim öncesinde de (eğitimde olmadan önce) bir baygınlık yaşadı öyle söyledi ve hastaneye gittiğinde doktor psikiyatriye gitmesini söylemiş böyle birseyin neden olduğunu bilmiyorum ikizler burcu ve çok düşünüp olayları çok büyüten biri ben ise balık burcuyum çoğu konuda sabır gösterip uzatmıyorum. Sevgilim şuan eğitimde ve geçen hafta mesaj attığımda ulaşamadım ve bana sonrasında hastanede olduğunu bayginlik geçirdiğini söyledi, gözlerimi hastanede açtım dedi. Doktor yine psikiyatriye gitmen gerekiyor demiş dekan ve doktor konuşmuşlar buna karar vermişler.Akademide yemeklerin iyi olmadığını ve kötü yapıyorlar yiyemiyorum diyordu eğitim de zorlu ondan olmuş olabilir mi yada bünyesi mi zayıf düşünüyor, zayıf biri ama dış görünüşüne göre güçlü biri. Psikiyatriye git demek ki birşey var senin için iyi olur dediğimde hayatım kararır mesleğim olmaz elimden alırlar dedi. Bu baygınlığı neden yaşıyor olabilir? dediğim gibi eğitimden öncesinde de evde 2 kere baygınlık geçirmiş ve hastaneye gitmiş psikiyatriye yönlendirmişler fakat o randevu alıp gitmiyor.