Aile

Babamı affedemiyorum ne yapmalıyım

Gizli Kullanıcı30 Haziran 2024 23:18

Babam annemi aldattı ve ben yakaladım mesajlarını. Daha sonrasında da boşanma sürecinde saçma sapan hareketler yaptı. Şu an aramız ne kadar iyi gözükse de benim için öyle değil. İçimde bi yerde hala affedemiyorum onu eskisi gibi ona yakın hissedemiyorum ona sarılmayı çok özledim ama içimden gelmiyor istemiyorum. Bi gün onu affedebilir miyim ve onu affettiğimi nasıl anlarım?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Sevgili danışan,


Babanızın annenizi aldatmasına şahit olmanız, boşanma sürecinde olumsuz davranışlara maruz kalmanız sizin için kolay bir süreç olmamış. 


Genellikle bir çocuğun iki tane ebeveyni olduğunu biliriz. Ancak bir çocuğun üç farklı ebeveyni vardır. Bunlar anne, baba ve anne babanın ilişkisidir. Anne baba ilişkisi tıpkı bizler gibi sevgiye, güvene, saygıya, sadakata gib temel duygulara ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçlar karşılanmadığında, üçüncü ebeveyn olan anne babası ilişkisi sarsılmaya başlar. Böylelikle çocuk da aynı aşamada sarsılmaya, ihtiyaçlarının karşılanmadığını fark eder.


Sizin de 3. ebeveyniniz olan anne baba ilişkinizin ihtiyaçları karşılanmadığından sizin de ihtiyaçlarınız karşılanmamış, eksik hissediyor olabilirsiniz. 


Affetmek başkalarının beklentisine göre değil kendi beklentilerinize göre davranabilirsiniz. Affetme sürecinde babanıza karşı öfke duyabilirsiniz, babanızdan uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Bu duygularınızı bastırmak yerine duygularınızı yaşamanız, ne hissettiğinizi anlamaya çalışmanız süreçle başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır. 


Babanıza karşı ne hissettiğinizle yüzleşmek bir okyanus gibidir. Yüzleşmek istemeyiz çoğu zaman. Bastırdığımız olumsuz düşüncelerimizden kaçınırız. Ancak unuttuyoruz ki yüzleşmek acı verici hissettirse de sonunu ödülleriyle noktalar. Duygularınızı bastırmayıp yüzleştiğinizde acı verici anlarınız gidecek, okyanusunuz inci taneleriyle doluşacak. Rahatlayacaksınız.


Affetmek eylemi kişiden kişiye göre değişir. Affetmek size özgü bir şey olacaktır. Kendi içsel dünyanızda babanızın olumsuz davranışlarını ve süreçle ilgili olumsuz deneyimleri sıklıkla düşünmüyorsanız, duygularınızı yoğun yaşamıyorsanız affetme sürecinde olduğunuzu gösterebilir. Affetmek yaşananları unutmak, olmamış gibi davranmak demek değildir. Yaşananları kabullenip başa çıkabilmek ya da ilişki içerisinde ileriye bakabileceğini hazır hissetmek denilebilir. 


Sevgili danışan, affetme sürecinize zaman tanımanız gerekli bir etken olacaktır. Ayrıca bu süreçle başa çıkmak için bir psikoloğa başvurarak psikolojik destek alabilirsiniz.


Sevgiler. 


Klinik Psikolog Pınar Özdemir.

Cevaplanmış benzer sorular