Aile

Babamin gönlünü nasıl alırım

Gizli Kullanıcı21 Mayıs 2024 17:50

Babamın kredi kartından yüklü bir miktardan ihtiyacım olan ürünleri aldım ve çok sinirlendi sorun harcamam değil benim düşüncem birilerine özenip harcadığımı düşünüyor oysaki değil okulunda kazanamadım ve şimdide sinirini benim yüksek bir okul kazanmamla tehdit ediyor ne yazıp gönlünü almam gerekiyor

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Sizin de belirttiğiniz gibi babanızın sinirlendiği şey maddi olarak harcanan miktar değil, sizin düşünceleriniz ve davranışlarınız olabilir. Kendinizi babanıza açık bir şekilde ifade edip ona ihtiyaçlarınızdan bahsedebilirsiniz. Başkalarına özenmediğinizi göstererek kendi başarı tanımınızı yapabilir, hayat felsefenizi oluşturabilir ve ailenizi de buna dahil edebilirsiniz.

Kişilerin beklentiler ve planlananlar dışında olanlar için gergin veya mutsuz hissetmesi normaldir. Babanızın bu davranışına alınmak yerine hayatın akışında aksayan durumlara verdikleri birer tepki olarak algılayabilirsiniz. Hissedilenler, daha önce yaşanılmış durumları hatırlatıyor ve o hayal kırıklığında yaşadıkları duyguları tetikliyor olabilir. 

Ailenize bu konuda tutacağınız sözler verebilir ve onların güvenini kazanabilirsiniz. Ailenizle gerektiği kadar çalıştığınız ve iyi bir okul kazanmak için elinizden geleni yaptığınız konusunda konuşabilirsiniz. Fakat bazen sözler yeterli olmayabilir bu nedenle davranışlarınızla bunu desteklemeli ve ailenize göstermelisiniz. Ayrıca, planlarınızdan ve hedeflerinizden bahsederek onlara geleceğe yönelik umut verebilirsiniz.


Sevgilerle,


Uzm. Psk. Ayşegül ERİM