Aile

Babamla ilgili sorunlarım var

herhangibi15 Haziran 2024 19:56

18 yaşındayım ve babam sürekli olarak annemi aldatıyor 6 tane çocuğu olmasına rağmen çocukluğuma inince bile yaralari hâlâ duruyor babamın. Şu an hâlâ da devâm ediyor ama bunu anneme söyleyemiyorum ve annemin ondan ayrılma gibi bi durumu yok babamın yaptıklarıni görünce içimde bir acı oluyor ve nefes alamıyorum bu durum karşında ne yapmalıyım

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhabalar,

Babanınızın bu davranışlarıyla baş etmek sizin için zor ve acı verici olabilir.


Kendiniz için yapabileceğiniz şeyler ise şunlar olabilir;


Duygularınızı ifade etmeye çalışabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz durum size ne hissettiriyor? Ne düşündürüyor ? Bu duyguları konuşmak size nasıl hissettirir ? Bunları güvendiğiniz birisiyle ya da bir uzmanla görüşerek üzerinizdeki stresi, duygusal acıyı ve mental yorgunluğu hafifletebilirsiniz.


Kendi mental sağlığınızı ve fiziksel sağlığınızı korumaya özen göstererek, kendinize yönelebilir ve kendiniz için bazı adımlar atabilir, aktivitelere, hobilerinize öncelik verebilirsiniz.


Bu durumun sizi ne kadar etkilediğini gözden geçirebilirsiniz. Babanızla yaşadığınız bu durumlar ve gördüğünüz şeyler sizinde insanlara karşı yaklaşımınızı ve düşüncelerinizi etkileyebilir. Böyle bir durumda romantik ilişkilerinizde de güvensizlik şeması oluşturabilir ve çevrenizdeki insanlara şüpheyle yaklaşabilirsiniz. Ailenizdeki bu konular sizin duygu ve düşüncelerinizi, insanlara yaklaşımlarınızı nasıl etkiliyor gözden geçirebilirsiniz. Nefes alamadığınızı hissetmeniz yaşadığınız bu durumun duygusal anlamdaki yoğunluğundan kaynaklanıyor olabilir. Nefes egzersizleri, meditasyon, yoga, fiziksel aktiviteler yaparak kendinizi destekleyebilirsiniz.


Bu konuyu annenizle paylaşmama nedeninizi ve aile dinamiğinizi bilemediğim için bu konuyla ilgili yorum yapamıyorum.


Destek almaya hazır olursanız eğer bir uzmandan destek alabilir, aile içi sorunlarınız ve kendi ruh sağlığınız için adım atabilir ve sorunlarınızı çözümlemeye çalışabilirsiniz.


Böyle bir süreçte yalnız olmadığınızı ve yardım almanın güçlü bir adım olduğunu unutmayın.


Kendinize ve duygusal sağlığınıza dikkat edin.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Gönül Durmaz


Cevaplanmış benzer sorular