Psikoloji

Bakış açımı olumluya çevirmek için ne yapmam gerek?

Gizli Kullanıcı15 Haziran 2024 12:31

Ben atanmaya çalışan 27 yaşında öğretmenim. Atanma sayısı kısıtlı olduğu halde ders çalışıyorum otizmli bir kardeşim var ergenliğe girdi oldukça sinirli bir döneminde arkadaşlarım evleniyor veya atanıyor benim elimden pek bir şey gelmiyor kendimi kötü hissediyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Sizin için önemli olan bir süreç içerisindesiniz ve bu süreci etkileyen dış faktörler yani sizin elinizde olmayan, sizi etkileyen sebeplerle bir aradasınız. Maruz kaldığınız dış faktörlerle ilişkili olan motivasyonunuz da etkileniyor dolayısıyla. 


Konuya tablo metaforu üzerinden devam etmek istiyorum. Bir yağlı boya tablosu düşünün. Dilediğiniz güzel bir manzara veya nesne hayal edebilirsiniz. Bu tablonun sağ tarafında tablonun güzelliğini bozan siyah bir leke olduğunu varsayalım. Odağınız hep o siyah lekede sürekli. Bu yüzden tablonun çok kötü olduğunu düşünüyorsunuz, motivasyonunuz düşüyor ve üzülüyorsunuz. Oysaki bir iki adım geri gidip tabloya biraz uzaktan yani bütünüyle baktığınızda aslında siyah lekenin göze batmadığını belki de yağlı boya resmini bozmadığını fark edersiniz. Böylelikle tablonun kötü olduğu düşüncesinden uzaklaşmaya başlarsınız. Odağınızı tablonun diğer renklerinde, şekillerinde veya kendisine alabilirsiniz. Böylelikle tablonun kötü olduğunuz düşünmezsiniz, motivasyonunuz düşmez ve üzülmezsiniz. 


Tıpkı bu metafor bakış açısıyla birlikte sizin durumunuzu değerlendirdiğimizde odağınızı sadece arkadaşlarınızın evlenmesine, kardeşinize veya atanma durumuna odaklarsanız motivasyonuzun düşmesine sebep olur, kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Tıpkı bu tabloya birkaç adım geriden bakmak gibi kendi hayatınıza, kendinize birkaç adım geriye gidip baktığınızda nelerin yaşandığını, neler olduğunu fark edebilirsiniz. 


Bakış açınızı tamamen değiştirmek yerine birden fazla bakış açısını fark ettiğinizde ve hayatınıza dahil ettiğinizde bakış açınız üzerinden değişim gösterebilirsiniz. Son olarak odağınızın yönünüzü değiştirmeniz için danışanlarımda kullandığım bir tekniği sizinle paylaşmak istiyorum.


3-3-3 Tekniği

•etrafınızda dokunabileceğiniz 3 farklı nesneye dokunmak

•koklayabileceğiniz 3 farklı kokuyu koklamak

•duyabileceğiniz 3 farklı sesi duymak


Bu süreç içerisinde aynı düşüncelere veya konulara takılı kaldığınızda bu tekniği kullanabilirsiniz. 


İyi günler dilerim. 

alinti

Kısa süreli ve etkili bir açıklama teşekkürler 🤩

Cevaplanmış benzer sorular