• Anasayfa
  • Sorular
  • Bana yanlış yapan insanlara olan kinimi nasıl yok edebilirim
Psikoloji

Bana yanlış yapan insanlara olan kinimi nasıl yok edebilirim

Gizli Kullanıcı6 Haziran 2024 20:42

Bu yanlış ufak da olsa o insanlara karşı asla eskisi gibi olamıyorum çoğu zaman ilişkimi kesiyorum içimdeki o kin asla geçmiyor bunu ne kadar engellemeye çalışsam bile yapamıyorum en sevdiklerim bile olsa asla affedemiyorum ve bu çevremi çok azaltmama yol açtı

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, İnsanlar arasında yaşanan çatışmalar ve incinmeler, ilişkileri zorlayabilir ve bazen affetmek zor olabilir. Ancak, içinde taşıdığın kinin ve affedememe duygusunun seni olumsuz etkilemesine izin vermemek de bizim elimizde. Bunu kolaylaştıracak bakış açısı ve alışkanlık örneklerini paylaşayım :)

Empati kurmakla aran nasıl? Karşındaki kişinin bakış açısını anlamaya çalışmak, onların neden böyle davrandığını görebilmeni sağlar. Empati, affetmenin ilk adımıdır.

Duygularını net şekilde ifade ediyor musun? İçindeki duyguları ifade etmek, onları dışa vurmak ve anlamak önemlidir. Bu, duyguların üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanı sağlayabilir.

Geçmişi, geçmişte bırakmak en büyük güçlerden biridir. Olumsuz deneyimlerden ders çıkar, ancak onlara takılıp kalmamaya çalış. Geçmişi geride bırakıp, şu anı ve geleceği önemse.

Kendine zaman tanıyor musun? Affetme süreci zaman alabilir. Kendine bu zamanı tanı ve kendini zorlamadan, adım adım ilerle.

Profesyonel yardım almaya karşı bakışın nasıl? Bir terapistten destek almak, içsel sıkıntılarını ve affetme konusundaki zorluklarını daha iyi anlamanı sağlayabilir. Çünkü elinde olmayan nedenlerle, sanki düşüncelerinin kontrolü sende değilmiş de otomatiğe bağlamış gibi hissettiğin zamanlar olabilir. Burada profesyonel tekniklerle kendinde hem düşünce hem de davranış anlamında öz kontrol gücünü buluyorsun.

Kaynaklarını beslemek mutlak güç sahibi yapar insanı. Olumsuz düşünceler seni mental olarak tükettikçe oradan beslenirsin. Kendine iyi bakmak, stresi azaltır ve iç huzuru sağlar. Spor yapmak, meditasyon yapmak, hobilerle uğraşmak gibi aktiviteler bu süreçte yardımcı olabilir.

Biliyoruz ki herkes hata yapabilir ve affetmek, hem senin hem de karşındakinin iyiliği için önemlidir. Kendine karşı da başkalarını da sağlıklı biçimde affetmeyi başarabilirsin. Sadece doğru yerden onarıma başlamak önemli burada. Yoksa gösterdiğin tüm çaba geçici ve kendini kandırır nitelikte olacaktır.

Ruhunu küskünlükten, kinden özgürleştirip sevgi ve huzurla doldurmanı umuyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...