Bazen duygularım mantığımın önüne geçiyor

Gizli Kullanıcı2 Mayıs 2024 08:33

Yapı olarak fazla duygusalim. Bazen duygularim mantigimin onune geçiyor ve mantikli karar alamiyorum. Ani ofke patlamalarim oluyor durduk yere. Eşimle de yer yer kavga ediyoruz. Benim duygularimi anlamiyor. Bana cok duygusalsin diyor. Ama ben cok ince düşünuyorum. Bu konuda neler yapabilirim. Çünkü bazen ağlama krizine de gidiyorum. Vurdumduymaz olmak isterdim bazen ama nasıl olur bilmiyorum. Sizce nasıl aşabilirim bu durumu?

  • Cevaplandı

Merhaba,


Her insanın duygusal yapıları farklı olabilir, bu yüzden bazı insanlar daha hassas olabilirken, bazıları daha az duygusal olabilir.


Duygularınızın mantığınızın önüne geçtiğini ve bazen mantıklı kararlar almakta zorlandığınızı belirtiyorsunuz. Bu durumu dengelemek için öncelikle kendinizi daha iyi anlamaya çalışabilirsiniz. Duygularınızın neden böyle yoğun olduğunu anlamak ve onları yönetmek için duygusal zekanızı geliştirmek faydalı olabilir.


Eşinizle açık iletişim kurmanız çok önemli. Ona duygularınızı ve düşüncelerinizi anlatarak, nasıl hissettiğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu net bir şekilde ifade etmek ilişkinizi güçlendirebilir. Aynı zamanda, eşinizin de sizi anlaması ve duygularınıza saygı göstermesi için önemli bir adım olacaktır. 


Öfke patlamalarıyla başa çıkmak için öfke yönetimi tekniklerini deneyebilirsiniz. Bu teknikler arasında derin nefes almak, olaylara farklı açılardan bakmak, düşüncelerinizi yazmak ve sakinleştirici aktiviteler yapmak gibi yöntemler bulunabilir. 


Vurdumduymaz olma isteğiniz, sürecin kendisinden yorulduğunuzdan kaynaklanıyor olabilir. Belki de duygularınızı daha rahat ifade edebilmek için bir destek almak isteyebilirsiniz. Bir psikolog size duygularınızı daha iyi anlamanız ve yönetmeniz konusunda yardımcı olabilir.


Psk. Eslem Yılmaz

Cevaplanmış benzer sorular