Psikoloji

Bipolar bozukluk hastalığım var ne yapmalıyım

Gizli Kullanıcı16 Haziran 2024 17:30

Merhaba hocam bipolar bozukluğum var çocukluktan beri aşırı düşünme, kafada kurgu , aniden gelen üzüntü veya mutluluk bu durum beni çok rahatsız ediyor hocam. Bu gibi durumlar da ne yapmalıyım yada bu hastalık geçer mı? Çok teşekkür ederim.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Sevgili danışan,


Koyduğunuz bipolar teşhisiyle ilgili detaylı görüşme yapmadan, değerlendirmeden bir yorum yapmak etik olmayacaktır. Ayrıca bipolar bozukluğuna benzer belirtileri yaşıyor olmanız kesinlik tanımaz. Geçmiş yaşantılara, genetik faktörlere, duygu durum düzeylerine ve birçok etkenle değerlendirmek gereklidir. Bu sebeple bir psikologla görüşerek psikolojik destek almanız gerekmektedir. 


Yaşadığınız aşırı düşünme, kurgulama, ani üzüntü ya da mutluluğunuzla ilgili kısa vadede çözümleyebileceğiniz üzerine konuşmak isterim. Duygu-düşünce-davranış kavramları birbiriyle etkileşim halindedir. Döngü şeklinde yaşantınızda, deneyimlerinizde yer alır. Aşırı düşündüğünüz için aşırı üzülüyor ya da aşırı mutlu oluyorsunuzdur. Aşırı duygu hissettikçe kurgu yapmaya başlıyor olabilirsiniz. Bu döngüyü netleştirmek, tanımlamak için kendinizi gözlemleyerek düşüncelerinizi değerlendirebilirsiniz. Örneğin;


•Olayları kurgulamadan tam öncesinde ne düşünüyorsunuz? 


•Hangi olaylarda aşırı düşünme eğilimi gösteriyorsunuz? 


•Bu olayların kendi içerisinde benzer yönleri var mı? 


•Aşırı düşünmenizle ya da aşırı üzgün/mutlu olmanızla nasıl baş ediyorsunuz? 


Sevgili danışan, unutmayın ki uzun vadede çözümlenmesi için psikologa başvurarak psikolojik destek almanız daha sağlıklı olacaktır. 


Sevgiler. 


Klinik Psikolog Pınar Özdemir.

Cevaplanmış benzer sorular