Romantik İlişkiler

Birini yıllardır unutamıyorum: Neden?

Gizli Kullanıcı28 Mayıs 2024 18:31

Birini sevdim ama sonra hiç başlamadan bitti bir yıl görmedim ardından son aylarda ayda iki üç kez gördüğümde tekrar heyecanlanmaya başladım üç yıl oldu ve hala unutamıyorum bunun nedeni ne olabilir ve ne yapabilirim o kadar zaman geçmesine ragmen

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Romantik ilişkilerde birine takılıp kalma gibi durumlar yaşandığını görülebiliyor. Böyle durumlar bireysel olarak çok zorlayıcı. Karşıdaki bir miktar bilse bile sizin hayatınızın merkezinde olan bir kişinin bu konu ile ilgili bir bilgisi yok. Böyle durumlarda sizin hayatınızın merkezine koyup hala bırakamadığınız bu kişi sizin için ne demek? Mesela üç sene önce diyelim ki, çok yakın bir arkadaşınız kaybettiniz, istemediğiniz bir akademik durum yaşadınız ya da çok sevdiğiniz bir süreç yaşadınız o zaman tanıdınız. Acaba o dönemi ve süreci mi hatırlatıyor size? Bu anı ve hatıra durumu mu sizin hayatınızın merkezine taşıyor o kişiyi? O kişiyi bırakmak ne demek sizin için? Belki de daha derin soru sormalıyız. Sizin için bırakmak ne demek? Unutamamak ne demek? Birini unutmak dediğimde sizde bir şeyler canlanıyor mu?


Bir ölümün ardından ortalama altı ay sonra insanların hayata devam etmesi beklenir. Her durum ve kişi için geçerli olmayan bir bilgi bu arada. Sadece araştırmacıların verdiği bir ortalama. Sizin üç sene boyunca merkezinize koyduğunuz kişiyi düşününce üç senedir neden ölmüyor sizin içinde? Bu uzun bir süre. Burada sağlıksız bir ilişki modeli var gibi gözüküyor. Bu ilişki kendinizle ilgili olabilir, karşınızdaki kişi ile bağlanma şekliniz olabilir. Her ne varsa burada çalışılması gereken bir konu var. Çünkü evet süreç uzamış. Bence sürecin uzama sebebi incelendiğinde bambaşka bir şey çıkabilir. O dönem ile ilgili yaşadığınız bir travma, duygu durum, bir olay her ne varsa bu size temsili olarak o kişi gibi gözüküyor. O kişiye bakınca siz ne görüyorsunuz? Kalbiniz dile gelse ne diyecek? Ne söylemek isteyecek size?


"Sen çok üzgündün, o dönem. O dönemi atlatamadın. O yüzden merkezde bu kişi." mi diyor? Yoksa "sen o dönem çok mutluydun, mutluluğunu ve heyecanını anlatacağınız başka bir şey yokta o temsil." mi diyor? Her ne varsa bununla çalışıyor olmanızı kıymetli olacağını belirtmek isterim. Bu konuda ilişkiler üzerine kitaplar okuyabilir, podcastler dinleyebilirsiniz. Yakın ilişkiler podcasti bu konuda baya iyidir. Eğer mümkünse bir psikolojik destek almak süreci sağlıklı atlatmakta iyi gelecektir.


Sağlıklı günler dilerim.


Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular