Aile

Boşanmak istemiyorum ama eşim kafasında bitirmiş gibi

Gizli Kullanıcı23 Mayıs 2024 16:38

Meraba ben yaklaşık 1 yıldan beri evliyim ve şuan hamileyim kocamla aramızdaki sorunları çözmek istiyorum ama bir yandan eşim beni sanki kafasında bitirmiş ve sadece beni çocuk için tutuyormuş gibi benim napmam gerekiyor bir yandan boşanmak istemiyorum daha dünyaya gelmemiş bir çocuğumuz var

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, eşinizin boşanma isteğiyle karşı karşıya kalmak zorlayıcı olabilir. Bununla baş etmek için aranızdaki sorunların ilk nerede başladığına odaklanmakta yarar var.

Eşinizin boşanma isteğini nedenleriyle birlikte anlamaya çalışın. Onun duygularını ve endişelerini anlamak önemli. Kendi duygularınızı ve düşüncelerinizi de net bir şekilde ifade edin. Onu suçlamadan ve ona yansıtma psikolojisi kullanmadan 'ben' dili kullanmak daha yapıcı bir davranış olacaktır.

Değer ve emek verdiğiniz bir ilişkiyi, üstelik çocuk beklerken bitirmeyi istememek en doğal hakkınız. Buradaki çabanız hem aile birliğine hem de bir anne olarak çocuğunuza karşı fedakar yanınızı gösterir. Fakat bunu yaparken yine kendi ve çocuğunuzun sağlığını riske atmadan yapmaya özen gösterin lütfen.

İlişkiyi kurtarmak zaman alabilir ve sabır gerektirebilir. Ancak karşılıklı çaba ve sabırla, ilişkinizi yeniden güçlendirebilirsiniz. Birbirinizle ilk tanıştığınız ve evlilik kararı almanıza neden olan o günleri hatırlamaya çalışın. Ayrılığa neden olan her ne sorun yaşadıysanız, birbirinize bakış açınızı olumsuz yönde değiştirmiş olabilir. Oysa sağlıklı iletişim için açık, dürüst ve yargısız olmak çok önemli. Bu yüzden karşılıklı olarak birbirinize karşı pozitif olduğunuz günlerdeki halinizle orada bulunmaya gayret edin lütfen.

Eğer ilişkide güven sarsılması gibi temel büyük problemler varsa, bu gibi hassas ve daha yıkıcı problemlerinizi ele alırken birbirinizi doğru anladığınızdan emin olmalısınız.

Size göre gerçek anlamda ayrılık gerektiren bir sebep yoksa ve artık sevilmediğinizi, istenmediğinizi düşünüyorsanız da nasıl hissettiğinizi eşinize en yalı haliyle anlatabilmelisiniz. Evlilik ve ilişkiler elbette çok değerli ancak birey olarak kendinizi değersiz hissettirecek sınıra gelmemeli.

Ayrıca, bebeğinizin doğumuyla ilgili duygularınızı da ele almak önemlidir. Yeni bir aile üyesi gelecek olması, ilişkinizi daha da derinleştirebilir. Ancak bu dönemde stres ve endişe de artabilir. Bu nedenle, birlikte çocuğunuzun doğumu ve sonrasındaki süreçle ilgili planlar yapmak önemlidir.

Son olarak, kendinize ve bebeğinize iyi bakmanız önemlidir. Kendinize zaman ayırın, hobilerinize ve ilgi alanlarınıza zaman ayırın. Kendinizi mutlu ve sağlıklı hissetmek, ilişkiniz ve aileniz için önemlidir. Hamilelik süreci çok kıymetli ve özel bir deneyimdir. İleride çocuğunuza anlatacağınız keyifli anılar biriktirmeye dikkatinizi daha çok verin lütfen. İlişkinizin gidişatında sizin kontrolünüz dışında kişilerin ve durumların etkisi olabilir. Bu nedenle mental gücünüzü ve sermayenizi tamamen bu sürece aktarmayın. Fakat bebeğinizin ve kendinizin bedensel-ruhsal gelişim, dönüşüm sürecini sizin seçimlerinize çok bağlı. Bu yüzden merkeze ve öncelik tarafına ikinizi yerleştirmenizi öneririm.

Unutmayın ki her durum farklıdır ve karar verme süreci kişisel bir deneyimdir. Kendinizi ve bebeğinizi ön planda tutarak doğru kararı vermek için zaman ayırın ve gerekirse profesyonel destek alın olur mu?

Çocuğunuzla ve ailenizle neşe, huzur dolu yaşam diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular