• Anasayfa
  • Sorular
  • Boşanmak istiyorum fakat çocuğun psikolojisinin etkilenmemesi için ne yapabilirim
Psikoloji

Boşanmak istiyorum fakat çocuğun psikolojisinin etkilenmemesi için ne yapabilirim

Gizli Kullanıcı19 Mayıs 2024 15:06

Babası çok sorunlu biri olsa da çocuklar bunu anlamayabilir. Henüz 2 yaşında ama her gün bizim tartışmamıza kavgamıza şahit oluyor. Boşanırsam çocuk ileride beni babamdan ayırdın diye suçlayabilirmi? Çocuğun önünde eşim artık bana vurmasa da elini kaldırıyor ve vuracakmış gibi korkutuyor. 2 buçuk senedir evliyiz. Eskiden vuruyordu her hangi bir tartışmamızda. Zamanla kendini düzeltirmi diye beklemekten aşırı sıkıldım. Eskisine nazaran fark var ama artık ona karşı olan tüm sevgimi tükettiği için tek bir kaba lafına dahi sabrım kalmadı. Benim sevgisizliğim yüzünden bu evliliği bitirdiğimde pişman olmaktan ayrıca korkuyorum. Çok kötü, yalnız ve karmaşık hissediyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Boşanma sürecinde değilsiniz ama boşanma kararı vermek için birkaç kriteriniz var. Bunlardan biri de çocuğunuz. Çocuğuna değer veren anneler görmek çok kıymetli. Burada asıl sorum şu olacak; çocuk küçükken veya ergenken sizi suçladığında siz nasıl hissedeceksiniz? Siz pişman hissedecek misiniz? Asıl konu sizsiniz.


Eskisine göre nazaran bir fark olmasına rağmen geçmişiniz sizin için ne ifade ediyor? Şiddet şiddettir, el kaldırma da şiddettir. Bu şiddetin içinde olmak sevginizi bitirmenize neden olmuş olabilir. Sizin sevgilisizliğiniz neden bu kadar önemsiz olsun?


Bazen anneler çocuğa o kadar çok odaklanır ki, kendini unutur. Sevgili anne, siz de çok kıymetli ve değerlisiniz. Eminim bu hayatta size değer veren insanların içinde bulundunuz. Değersiz olmak önemsiz mi? Pişmanlık konusuna gelince insan pişman olabilir. Bu konuda size boşanın veya boşanmayın diyemem her ilişkinin dinamiği ve içeriği farklıdır. Kimi evlilik içinde mutlu olur, kimi boşanmış haldeyken daha mutlu olur. Durumlara ve ilişkilere göre değişir.


Önemli olan siz neler hissediyorsunuz? Bunun için boşanma üzerine kitaplar veya kitapçıklar okuyabilirsiniz. Bu sürece karar vermek zorlayıcı ve sizi çaresiz hissettirmiş olabilir. Her ne karar alırsanız alın umarım bundan sonra kendinizi değerli hissettiren insanlara ve değerli hissettirecek değişimde bulunan insanların yanında olursunuz.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular