Çekindiğim için her şeyi erteliyorum ne yapmalıyım?

Gizli Kullanıcı3 Mayıs 2024 16:33

Sürekli çekingenliğim ya ters giderse korkum ve üşengeçliğim yüzünden her şeyi erteliyorum ne yapmalıyım yaptıktan sonra da çok rahatlıyorum üzerimden büyük bir yük kalkıyor sanki bu yüzden sürekli yalanlara baş vuruyorum aileme arkadaşlarıma sevgilime çevremdeki herkese gerekli gereksiz bu huyum yüzünden yalan söylüyorum çözümünü bulamadım yardımcı olur musunuz rica etsem

  • Cevaplandı

Merhaba,


Burada iki farklı sorun var.

1) Ertelemeniz.

2) Yalan söylüyor olmanız.


Erteleme sorunu için öncelikle zaman yönetimini biliyor olmanız lazım. Zamanınızın gün içinde neye kadar harcıyorsunuz? Bir haftalık yaptıklarınızı saat saat kaydedin. Mesela akşam 7-9 arası tv izlediniz. Tv izleme- akşam saat 7-9 şeklinde yazabilirsiniz. Bu şekilde bir hafta baktığınızda gün içinde neye ne kadar harcıyorsunuz onu görmüş olacaksınız ve yapmak istediğiniz veya ertelediğiniz her ne varsa onu o saate koyabilirsiniz. Bununla birlikte ertelemenin en önemli sebeplerinden biri şu olabilir; nasıl önceliklendirme yapabilirsiniz onu bulmanız gerekiyor. Eisenhower Matrisi bu sorununuz yardımcı olabilir.


Acil-Önemli olanları belirleyin ve hemen onu yapın. Ardından Önemli-Acil değil kısmında ise yapacağın zamana karar vermeniz gerekiyor. Acil ama önemli değil olan şeyleri ise başka birine yönlendirme yapabilirsiniz. Önemli değil-acil değil olan işleri ise onları daha sonra yap şeklinde ayırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için de araştırabilirsiniz.


Yalan söylüyor olmanız; bambaşka bir konu. Erteleme ile ilgili de olabilir, olmayadabilir. O yüzden önce ertelemeyi ele aldım. Ertelemeleriniz ile ilgili çalıştıkça yalan söyleme durumunuzu not edin. Sonrasında tekrar soru sormak isterseniz; soru sor kısmından yeniden kayıt açabilirsiniz.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular

Psikoloji

Neden kendimi bulamadığımı hissediyorum?

12. Sınıf öğrencisiyim sınavdan dolayı çok fazla stres ve baskı altındaymıs gibi hissediyorum çok fazla kaygılarım düşüncelerim var istemsiz bir şekilde yapamama korkusu var bunun yanında ailemi gururlandıramam korkusu da çok fazla onlara zarar verdiğimi düşünüyorum sözlerimle çünkü çok agresif hiç gülmeyen sürekli sinirlenen biriyim bu şeyler ders çalışmami çok etkiliyor masanın başına oturduğum zaman asla odaklanamıyorum kaygılar endişeleri umutsuzluk tekrarlaniyor kafamda bu yüzden son zamanlarda ders çalışmayı bıraktım bu durumu ailem fark ediyor ve daha çok üstüme geliyor sürekli ağlıyorum sürekli iğrenç hissediyorum kendimi çok sıkıyorum ağlarken etrafıma zarar vermek istemiyorum kendimi sarıyorum kollarımla tırnaklarımı batırıyorum başkasına zarar vermektense bu daha mantıklı geliyor sakinleşmek için bekliyorum öylece yağmur olduğumu düşünüyorum bir yağmur gibi yagiyorum buharlasiyorum ve tekrar damlaya dönüşüp tekrar yagiyorum yeniden doğuyorum bu düşünce ile az da olsa sakinlesebiliyorum sayı sayıyorum bazen yüze kadar o da yardımcı oluyor sorduklarında hiç bir şey anlatamıyorum yetersiz beceriksiz biri gibi hissediyorum sanki hiç buraya ait değilmiş gibi kafamdan bir sürü düşünce geçiyor bazen o kadar çok yüksek bi noktaya geliyor ki hani boğuluyormus gibi hissediyorum burda olmamalıymışım gibi kendime zarar verme düşünceleri hiç gitmiyor kafamdan ama yapmamak için kendimi engelleyebiliyorum ben bilmiyorum kendimi bulamıyorum gibi hissediyorum kimim ne için burdayım neden sürekli bu haldeyim neden hep başarısız oluyorum bu kadar iğrenç hissediyorken burda olmamın ne anlamı var bu sorulara bi türlü cevap bulamıyorum.