Çocuk ve Ergen

Çocuğum uyku arkadaşına sürtünüyor ne yapmalıyım?

Gizli Kullanıcı9 Temmuz 2024 15:28

21 aylık bir kızım var. Kendi koyduğu isimle tete diye seslendiği bir uyku arkadaşı var son 10 gündür gün içinde sürekli yüzükoyun pozisyonda ona sürtünüyor aşırı terliyor dikkatini dağıtımaya çalışsam da işe yaramıyor. Sadece o oyuncağıyla yapıyor. Her gün süre ve sıklık uzuyor. Dışarıda yapmıyor sadece evde yapıyor oyun oynuyoruz etkinlikler yapıyoruz ama yine dönüp dolaşıp o sürtünme hareketini yapıyor ne yapmalıyım?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Çocuklar 2 yaşlarından itibaren cinsel organlarına eliyle dokunarak, koltuğa ya da oyuncağa kaşıyarak, sürterek ve kendini bu yolla uyarması ile haz aldığı davranışlara çocukluk çağı mastürbasyonu diyebiliyoruz. Sanki uyku arkadaşı ile kurduğu ilişki bu davranışlara benzer gözüküyor. Bu davranış sürecinde terleme, kızarma veya nefes alışverişinde bir artış gözlemliyor musunuz? Bu önemli ve kritik bir durum.


Çocuklar bunu vücutlarını tanımak amacıyla yapabilir, sağlıklı gelişimin aslında bir parçasıdır. Fakat sıklığı ve süresi bu noktada önemlidir. Peki bunun psikolojik kökenli olup olmadığını konuşmamızdan önce biyolojik bir faktörü olup olmadığını incelememiz gerekir. Bir çocuk doktoruna gidip idrar yolu enfeksiyonu var mı, bu kaşıntının alerji ile bir ilişkisi var mı gibi konulara bakmanızı ve sormanızı tavsiye ederim. Bazen çocukların kan dolaşımını etkileyecek seviyede iç çamaşırı giymesi de buna yo açabilir. Önce bu bahsettiğim sebepleri eliyor olmak önemli.


Çocuğunuz mastürbasyon dediğimiz bu davranışı hangi duygu durumlarında yapıyor? Sizin ailecek son dönemlerde yaşadığınız bir olay veya sorun var mı? Herhangi bir değişim yaşadınız mı aile içinde? Çocuk bunu hangi sebeple yapıyor, hangi duygu ve olay sıralaması ile yapıyor? Burada sizler doğru bir davranış şekli olarak dikkatini dağıtmaya çalışıyorsunuz. Fakat burada dikkati dağılmıyorsa o zaman bir hafta boyunca çocuğunuzu gözlemlemenizi ve bu gözlem raporunda gün, saat, durum, tahmini duygu, olay şeklinde bir hafta boyunca bunu rapor şeklinde tutmanızı tavsiye ederim. Burada çocuğun neye ihtiyacı var, neyle ilgili bir talebi var, bu davranışı ona ne yönlendiriyor gibi size ufakta olsa bir bilgi birikimi vermiş olabilir.


Mümkün olduğu kadar dışarıda aktiviteler içerisinde yer aldırmak, kendi akran grubu ile yer alan oyun grupları arasında yer almasını tavsiye ederim. Çocuğun haz alabileceği, onun karakterine ve mizacına uygun yeni hareketli sporlar olabilir, eğlenebileceği aktiviteler bulmanız bu noktada ona iyi gelebilir diye düşünmekteyim. Bu bir haftalık gözlemin ardından çocuğunuzun bu davranışının ardından fizyolojik bir sebep bulamadığınız takdirde lütfen hızlıca bir psikolojik destek almak için psikolog ile görüşme yapmanızı tavsiye ederim.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Yorumlar

Gizli Kullanıcı

Kan tahlilini geçen hafta yaptırdık engeksiyon bulgusu olmadığı idrar yolu enfeksiyonu olduğunu düşünmüyorum. Çocuğum yalnız kaldığında ya da uykuya geçişte bu davranışa yöneliyor. Uyku arkadaşını sakladım 3 4 gün yapmadı fakat bugün eliyle yapmayı keşfetti gün içinde 2 3 kere yapıyor olabilir. Ben ev işiyle ilgilenirken ya da farklı bir işe bakarken direkt bu harekete yöneliyor. Elimden geldiğince bütün gün sadece onunla ilgileniyorum fakat en ufak boşlukta bu hareketi yapıyor. 21 aylık bez kullanıyoruz çamaşır kullanmıyoruz. Terleme çok fazla oluyor hareket sonunda.

pskmerveulusoy

Merhaba tekrardan, Tahlil yaptırmanıza çok sevindim. Böylece bu ihtimali elemiş olduk. Bez ile ilgili herhangi bir tahriş durumu yoksa bu durumda bu davranışın çocukluk çağı mastürbasyonuna benzediğini ifade edebilirim. Bu noktada lütfen herhangi bir suçluluk duymayın. Hiçbir ebeveyn 7/24 çocuğuyla ilgilenmek zorunda değil, sürekli etkinlik yapabilmek mümkün dahi değil. Burada çocuğun tolere edemediği bazı duygular, zorlandığı alanlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple çocuğu bu şekilde gözlemliyor olmak gün içinde neyi tolere edemiyor, hangi konuda çok zorlanıyor? Sıkılmaksa o zaman kendi başına oyun oynamayı desteklemeye çalışmak, üzülmekse duygusunu ifade edebilecek alanlar bulmak. Elinizde ne varsa çocuğa uygun resim çizdirmek, boya yaptırmak, ev içerisinde belki küçük bisikletler sürdürmek, müzik aletleri almak gibi duyguyu dışarı vurumunu sağlayacak çalışmalar yaptırın. Fakat bu durumu sizlerde tolere etmekte zorlanıyor ve bunları yaptığınız halde çocuk bu davranışı ısrarla sürdürüyorsa o zaman lütfen bir psikolojik destek alın. Emin olun, bu sorun çözülebilir bir sorun. Bazen profesyonel destek almak sadece çocuk için değil, ebeveyn içinde iyi gelebilir.

Gizli Kullanıcı

İlginiz için çok teşekkür ederim. Umarım üstesinden gelebiliriz.

Cevaplanmış benzer sorular