Çocuk ve evlilik - Eşim çocuk istemiyor

Gizli Kullanıcı16 Mayıs 2024 21:11

Eşimle 9 aydır evliyiz nişanlı olduğumuz dönemler evliliğimizin ilk yılında çocuk istediğini söylerdi bende istemezdim 2-3 yıl sonra derdim . Şimdiyse tersine döndü ben istiyorum ancak eşim istemiyor kendime zor bakıyorum şuan çocuk bakamam masrafı çok diyor. Bazen ben istediğimi dile getirdiğimde sen daha çocuksun çocuk mu istiyorsun diyor ben 24 eşim 29 yaşında ne yapmam gerektiğini bilmiyorum sanki son zamanlarda cinsellik için bile kendi adım atmıyor hep benden bekliyor gibi önceden hep kendi adım atardı

  • Cevaplandı

Merhaba,


Motivasyonlar, planlar ve istekler zamana ve duruma bağlı olarak değişebilir. Evlilikten önce dünyaya pembe gözlüklerle bakan kişi, evlilik sürecinde yaşadığı sorunlardan dolayı daha gerçekçi bakmaya başlayabilir. İyi niyetlerle ve hayallerle başlanılan evlilikte, yol beklenildiği kadar kolay olmadığında ve sorunlarla karşılaşıldığın (ekonomi, aile baskısı veya toplumsal sorunlar gibi ) beklentiler ve planlar farklılaşabilir.

Eşiniz evlilik sonrasında sorumluluk duygusunu yoğun hissettiği için düşünceleri de bu durumdan etkilenmiş olabilir. Eşinize zaman vererek onun karar vermesini, evlilik sürecine alışması ve ne isteyip istemediğini belirlemesi için alan tanıyabilirsiniz. İkna etmeye çalışmak yerine düşünmesi için zaman verebilirsiniz. Birlikte hayattan ve evlilikten beklentileriniz hakkında konuşabilirsiniz.

Ayrıca, günlük hayatın bir parçası haline gelen veya ulaşmanın kolay olduğu durumlarda kişiler eskisi kadar haz yaşamayabilir. Rutinler bir süre sonra kişilere eskisi kadar çekici gelmeyebilir. Eşinizle beraber vakit geçirdiğiniz zamanlara keyifli ve eğlenceli aktiviteler ekleyebilirsiniz.

Eşinizle yaşadığınız durumu açık bir şekilde konuşabilir, ona hayallerinizden ve beklentilerinizden bahsedebilirsiniz. Ayrıca, onun da fikirlerini dinleyebilir, fikirlerini önemsediğinizi gösterebilir ve ortak bir paydada buluşabilirsiniz.


Sevgilerle,


Uzm. Psk. Ayşegül ERİM 

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Ya olursa korkumu nasıl aşabilirim

Öncelikle merhabalar bu konu kaç gündür içim içimi yiyor kalp çarpıntısı haline geldi cevabınız benim için çok önemli . Babam iyi bir baba veya iyi bir eş olmadı . Kendisi yurtdışında biz Türkiyedeyiz ben küçükken 3 yılda bir gelirdi iş yeri kendisine aitti . Yani hiçbir zaman hayatımda baba rolü olmadı ve orda sevgilisi var diye söylem çıktı bundan 10 sene önce 10 yaşındaydım telefonunda da sürekli uygunsuz içerikler kadınlar görüp bunların hepsini anneme söylüyordum .Ve sürekli bir eleştiri haline geldi bu ben de annemin üzülmesini hiç istemediğim için anneme sürekli ya boşansaydin, bıraksaydın yok şöyle yok böyle sürekli bir babamı kötüledim anneme neden çektin cekmeseydin diye . Şimdi çok güzel giden 1.5 yıla yakin bir ilişkim var, erkek arkadaşım çok değer veren incitmeyen , çok güzel seven bir insan . Her konuda beni dinler elinden geleni yapar .Hayatımda verdiğim her kararda da arkamda durur . Sadece geçenlerde instagram hesabının keşfetinde bi kaç tane açık kadın görünce onun da kendimin de psikolojisini mahvettim . Genel olarak zaten kaygılı bir insanım üst düzeyde her şeyin en kötüsünü ya da daha olmamış şeyleri bile kesin bilmek isterim . Öyle de olunca şuan 2,3 gündür ya babam gibi olursa ya babam gibi yaparsa kesin ben babamı bu kadar eleştirdiğim için oldu kesin başıma gelirse diye içimde konuşan bir ses var . Sevgilimin sevgisinden hiç şüphelenmedim kendisine de güveniyorum sadece o açık kadın resimlerini görünce aradan zaman geçti aramızı düzelttik . Ama 2 , 3 gündür bu konu geldi yine aklıma . Ne yapmalıyım