Psikoloji

Çok düşünüyorum bu duruma nasıl engel olabilirim?

Gizli Kullanıcı5 Haziran 2024 18:44

Bazen kendimi çok düşünürken buluyorum. Düşündükçe nefesim daralıyor. Karnıma ağrılar giriyor.En basit bir şey bile canımı sıkmaya yetiyor. İnsanlara derdimi doğru düzgün anlatamıyorum bile. Sınav korkusu gelecek korkusu beni en çok düşündürenler arasında. Böyle durumlarda kendimi nasıl sakinleştirmeliyim

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, geçmişte yaşadığınız bir travma ya da stres bozukluğu sonrasında mı çok düşünceli olmaya başladınız, yoksa bu bir karakter özelliği mi? Kendiniz hakkında daha detaylı gözlem yaptığınızda en güzel sonuçları alabiliriz. Şimdi ise bu durumda en iyi gelecek konuları paylaşıyorum :)

Zihninizi dinlendirmek için zaman ayırıyor musunuz? Çok düşünmek yerine, zihninizi dinlendirecek basit aktivitelere odaklanın, mesela doğada yürüyüş yapmak, bir enstrüman çalmak, resim yapmak gibi.

Endişelerinizi ve aklınıza gelen düşünceleri kağıda veya bir günlüğe yazmak, zihninizdeki karmaşayı düzenlemeye ve rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Kitap okumak böyle sorunlar için iksir gibidir :) Düşüncelerinizin dönüp dolaşmasını engellemek için dikkatinizi başka bir şeye yönlendirin. Kitap okuma, bir bulmaca çözme veya bir projeye odaklanma gibi aktiviteler, zihinsel dalgınlığı azaltabilir.

Endişelerinizin gerçekçi olup olmadığını değerlendirin. Olası senaryoları abartılı bir şekilde hayal etmek yerine, gerçekçi olasılıkları göz önünde bulundurun. Zihninizin daima çalışmasını engellemek yerine, düşünme zamanı belirleyin. Günde belirli bir zaman diliminde (mesela 15 dakika) düşüncelerinizi serbest bırakın ve sonra onlardan uzaklaşın lütfen.

Düşünceleriniz olumsuz yönde tetiklendiği zaman nefesinize dikkatinizi yoğunlaştırmanızı öneriyorum. Derin nefes almak vücudunuzu rahatlatır ve stresi azaltır. Yavaşça burnunuzdan derin bir nefes alın, ardından ağzınızdan yavaşça nefes verin. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Bilinçaltı çalışmalarında çok sık bu yöntemi kullanırım. Etkili olduğunu deneyimledik.

Kendinize duygularınızı tanımak ve kabul etmek için izin verin olur mu? Endişe, korku ve stres normal duygulardır. Onları inkar etmek yerine, kabul edin ve üzerine odaklanın.

Zihnen ve bedenen dengeli bir yaşam diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle :)


Cevaplanmış benzer sorular