Disiplinsizlikden kurtulmak

Gizli Kullanıcı3 Mayıs 2024 08:23

Sürekli erteliyorum. Bir şeyden çabuk sıkılıyorum disiplinli olamıyorum. Dikkat dağınıklığım var bir şey yapmak istesem kafamdaki ses aynı bir insanla sohbet ediyormuşum gibi benle konuşuyor bu durumdan kurtulamıyorum. Evde olduğum sürece telefon bağımlılığım odaklanamama gibi durumlar beni bırakmıyor. Bende psikoloji okumak istiyorum bunun altında kendimi keşfetmek istiyorum nedeni yatıyor cevabınız için teşekkürler.

  • Cevaplandı

Merhaba,


Ertelemek, disiplinli olamamak ve odaklanma problemi yaşıyor olmak sanki bir dikkat problemi yaşadığınızı söylüyor olabilir. Sizlere bir moxo testi yaptırmanızı tavsiye ederim, bu moxo testi ile dikkat, dürtüsellik, zamanlama ve planlama gibi alt alanlardaki düzeyin yoğunluğunu anlamış olursunuz. Bu durumda dikkat ile ilgili durumunuzun altındaki psikolojik neden mi yoksa bir rahatsızlık mı netleştirmiş olursunuz.


Bazen olumsuz, eleştirel sesimiz içerde konuşur. "Sen bunu yapamazsın.", "Sen bunu beceremezsin." Bu noktada eleştirel ses tonunuzu tanıyor olmak, siz mi konuşuyorsunuz yoksa çevrenizdeki başka birinin eleştirel sesini mi içselleştirdiniz ona bakmanızı tavsiye ederim.


Odaklanamama ve erteleme konusunun bütününde zamanı verimli kullanıyor olmakla ilgili bir sorun varmış gibi gözüküyor. Günlük neye, ne kadar vakit harcadığınızı saatlik olarak not edin. Bir hafta sonrasında neye, ne kadar, nasıl vakit harcamışsınız buna baktığınızda örnek veriyorum. Tv izlemeye 3 saatse ve akşam o saatlerde bunu yapmışsanız belki o saate başka bir aktivite koymanız gerektiğini görmüş olursunuz. Sonrasında zaman ve verimlilik alanında baktığınızda günün hangi saatlerinde verimlisiniz, değilsiniz onu belirleyin ve yapmak istediğiniz şeyleri o verimli saatleri yapmanızı tavsiye ederim.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular