• Anasayfa
  • Sorular
  • Doğum sonrası aşırı sinirlilik hali için ne yapmam gerekir?
Sosyal Hayat

Doğum sonrası aşırı sinirlilik hali için ne yapmam gerekir?

Gizli Kullanıcı14 Haziran 2024 13:08

Doğumdan sonra çok fazla sinirlenmeye meyilli hale geldim sevdiklerime dahi aynı. hiç bir şekilde mutlu olamıyorum kimseyle görüşmek, konuşmak istemiyorum. sevdiğim şeyleri yaparkende mutsuzum.10 aylık bebeğime bile sinirleniyorum bazen. bu sorunları aşmak, eskiye dönmek için ne yapmam gerekir acaba

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli anne, bebeğinizle birlikte bir çok sorumluluğu ve krizi aynı anda yönetebilme gücünüzü keşfettikten sonra; hala eski halinize mi dönmek istiyorsunuz? Bunun yerine, yorulduğunuz ve tükenmiş-agresif hissettiğiniz anlar dışında nelere yetebildiğinize odaklanmanızı öneririm :)

Sinirli veya yorgun hissettiğinizde kendinizi suçlamayın lütfen. Bu duyguları kabul edip nedenlerini anlamaya çalıştınız mı? Kendinize karşı hoş görülü olmak ve duygularınızı ifade etmek için uygun bir ortam bulabildiniz mi?

Bebeğiniz uyuduğunda veya başka birinin bebeği kısa süreliğine gözetebileceği bir zaman diliminde kendinize zaman ayırmak için kararlı olmalısınız bir bakma. Bu zamanı dinlenmek, bir kitap okumak veya hoşlandığınız bir aktiviteyle geçirmek için kullanabilirsiniz. Eskiden olduğu gibi uzun uzun sürelere yayarak bunları yapmayı beklerken, kısa molalardan da mahrum olunabiliyor. Sonra o dinlenme ve zihnin yükünü boşaltma ihtiyacı ertelendikçe agresyon ve tükenmişlik seviyesi artıyor.

Bebeğinizin uyku düzeniyle uyumlu bir şekilde kendi uyku düzeninizi düzenlemeye çalışabilirsiniz bir süre. Sonra zaten onun gelişim dönemine bağlı olarak sizin de düzeniniz yeniden güncellenecek ve istediğiniz ölçüde şekillenecek. Mümkün olduğunca şu dönemde bebeğiniz uyurken siz de dinlenmeye çalışmalısınız.

Ayrıca çevrenizde size destek olabilecek aile bireyleri veya yakın arkadaşlar varsa onlardan yardım istemekten kaçınmayın olur mu? :) Biraz zaman ayırıp dinlenmek veya işleri paylaşmak size çok iyi gelebilir. Kendinizle baş başa kalabileceğiniz zamanlar yaratmaya imkansız gözüyle mi bakıyorsunuz? Bir çok anneden duyduğum düşünceler ama bakış açısını değiştirince hayatlarını daha verimli geçirebildiklerini de birlikte deneyimledik. Rahatlatıcı aktiviteler yapmak veya hobilerinize vakit ayırmak duygusal olarak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Gününüzü planlamak ve kendinize ufak eğlenceler ısmarlamak, bebeğiniz gibi içinizdeki kız çocuğuna da özenle yaklaşmak bu hırçın kızı sakinleştirecek diye umuyorum. Çünkü siz bir yetişkinin öfkesine odaklanmışsınız ama içeride yalnız, yorgun ve şefkate-eğlenmeye aç bırakıldığı için duygularını bu şekilde dışa vuran bir kız çocuğu olabilir.

Kendinizi ve bebeğinizi sağlıkla, neşeyle büyütmenizi umuyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular