Psikoloji

Düşüncelerim uykumu kaçırıyor

Gizli Kullanıcı27 Mayıs 2024 16:33

Merhaba. Benim uyku düzenim oldukça kötü. Uyuyamıyorum. Nedeni tam olarak ne bilmiyorum. Sadece yatağa girdiğimde çok fazla düşünüyorum ve bunun uykumu bozduğunu düşünüyorum. Bazen rüya gördüğümde bile rüyada olduğumun farkında oluyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


İnsanın uyku problemi yaşıyor olması gün içinde tüm yaşamını etkileyen bir durum olabilir. Bir kere uyumadıktan sonra da uyku sorunun devam ediyor olması bir döngü haline gelebiliyor. Uyku düzeninizi iyileştiriyor olmak ve düşünce yoğunluğunuz ile ilgili çalışıyor olmak için size birkaç önerim olacak.


Uyku hijyeninin oluşması için günlük aynı saatte yatıp kalkmanız gerekmektedir. Sabah erken saatlerde kalkıyor olmak en geç 8 de kalkacak şekilde kendinizi ayarlıyor olmanız çok önemli. Biyolojik saatiniz buna alışkın değil farkındayım fakat eğer bu düzeni tutturmaya çalışırsanız sizler için önemli bir adım olacaktır. Bununla birlikte lütfen aile hekimliğinden bir tahlil yaptırın ve güncel değerlerinize baktırın. D vitamini yoksunluğu uykusuzluğunuzu daha da arttırabilir. Gerekirse vitaminlerinize ek olarak melatonin (doktor önerisi ile) alabilirsiniz.


Uyumadan önce karanlık bir ortamda oluyor olmanız çok önemli, en az iki saat öncesinde ekran temasınızı azaltıyor olmanız çok önemli olacaktır. Yatakta başka bir aktivite ile uğraşıyor olmamanız çok önemli. Eğer telefon ile oynuyorsanız uyku hijyeninizi bozacaktır. Yatmadan önce nefes egzersizleri, meditasyonlar yapıyor olmanız ya da sizi rahatlatan aktiviteler belki sıcak bir duş ya da kitap okumak gibi rutinler oluşturmanızı tavsiye ederim. Uyku rutinleri oluşmadığı sürece biyolojik ritim oluşması çok zor olabiliyor. İnsanı rutinler ayakta tutuyor.


Yatmadan önce günlük en az 750 kelime yazıyor olmak zihni sakinleştiren bir yöntem olarak biliniyor. 750 kelime yazıyor olmak çok zor, duygularınızı, düşüncelerinizi, gün içinde geçen her şeyi yazdığınızda zihninizin rahatladığını göreceksiniz.


Rüyalarınız eğer sizleri aşırı rahatsız ediyorsa lütfen bir rüya günlüğü tutun. Gün içinde yaşanan olaylarda neler olduğunu, hissettiğinizi daha net görmüş olacaksınız. Böylece bazı davranış ve rüya örüntülerini görmüş olacaksınız.


Sağlıklı günler dilerim.


Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular