Psikoloji

Düşüncelerimi Durduramıyorum

Gizli Kullanıcı6 Haziran 2024 21:19

Surekli bir seyler düşünüyorum, bazen bu o kadar uzun suruyor ki nerde oldugumu unutuyorum kafamda.bir kac insan var bir ara konusuyorduk onlarin kendi uydurmam oldugunu biliyorum ama sanki hepsi benim bir karakterim ve kimseye gostermedigim duygularım. Cok ofkeliyim bazen kendimi kaybediyorum beni zor kendime getiriyorlar ve yaptigimdan cokta pişman olmadığımı görüyorum ne yapmam gerektigini bilmiyorum bir seylerden memnun olamiyorum bir tarafim memnunken bir tarafim daha cok sey istiyor.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, bahsettiğiniz sürekli düşünme halinden mustarip olan bir çok kişiyle seanslarda ve sosyal yaşamımda karşılaştım. Öncelikle ne tür bir durumla baş etmeye çalıştığınızı psikolojideki karşılığıyla anlamaya çalışalım, olur mu? "Overthinking" (aşırı düşünme), bir durumu veya sorunu sürekli olarak tekrar tekrar düşünme, analiz etme ve üzerinde fazla zaman harcama eğilimidir. Bu, genellikle zihinsel bir döngüye dönüşebilir ve kişinin normal işlevselliğini engelleyebilir.

Overthinking, genellikle endişe, korku veya belirsizlikle ilişkilendirilir. Bir konu hakkında belirli seviyelerde düşünmek ve plan yapmak normaldir, ancak aşırı düşünme, bu düşüncelerin kontrol edilemez ve olumsuz bir etkiye sahip olduğu noktada ortaya çıkar. Bu durumlarda, kişi genellikle sorunları şişirir, gerçekçi olmayan korkulara kapılır veya çözümler aramak yerine sorunları sürekli tekrarlar. Bazen bu hal, daha sempatik ve olumlu düşüncelerle de başlayabilir. Örneğin güzel bir gelecek hayali kurarken birden kendinizi gerçeklerden uzaklaşmış ve fazla derinleşmiş şekilde bulabilirsiniz.

Bunlardan kurtulmak adına ilk bakılması gereken yer; sizi hangi konuların ve kişilerin tetiklediği kısmı olacaktır. Bazı insanlar da yalnızlık hissi ya da boşlukta kalma duygusuyla baş edemediği zamanlarda kendini bir mesele hakkında yoğunlaştırmaya sevk eder. Spor yaparken ya da ders çalışırken nasıl saat kuruyorsak benzer şekilde kontrolü tekrar ele almak adına başlarda kendimi organize edebiliriz. Belirli bir konu hakkında düşünmek için kendinize sınırlı bir zaman ayarlayabilirsiniz. Örneğin, 15 dakika boyunca düşünebilir ve sonra o konuyu bir kenara bırakabilirsiniz. Kulağa bazen uygulanabilir gibi gelmeyen ama pratiğe dönüştükçe kendiliğinden hayat biçimi haline gelen eylemler arasındadır bu yöntem. Denemeye değmez mi sizce? :)

Sorunları çözmek için eyleme geçmek ve hedeflere odaklanmak, aşırı düşünceleri azaltabilir. İnsanlar bazen hareketi ve işlevselliği azaltınca, düşüncelere ağırlık verirler. Bu kimi zaman istemsizce gerçekleşir. Fakat düşüncelere odaklanarak, çok düşünmeyle baş etmek mi daha verimli olur; yoksa direkt enerjiyi-odağı harekete geçiren ve akışta hissettiren yaşam deneyimlerine aktarmak mı?

Bunları deneyerek gözlemleyebiliriz.

Zihinsel ve fiziksel dengeyi yakaladığınız bir yaşam diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...