Psikoloji

Duygularım beni çok etkiliyor

Gizli Kullanıcı10 Temmuz 2024 17:21

Duygularım beni ve günlük yaşantımı çok fazla etkiliyor duygusal bir kitap okudugumda günlerce ağlayıp o duygusallıktan cikamiyorum ve bu beni rahatsız ediyor günlük yaşantımı zorlaştırıyor duygularımı terk etmekte bana bir şey ifade etmiyor ama her şeyden çok cabuk etkileniyorum birazda olsa duygularımıdan uzak kalmak istiyorum bunu nasil yapabilirim duygusallik içeren her şeyden vaz mı gecmeliyim ya da duygusalligimin üzerine mi gitmeliyim?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba

Duygular günlük yaşamda bize eşlik ederler. Gün içerisinde mutluluk gibi olumlu hissettiren duygular hissedilebileceği gibi üzüntü gibi duygular da hissetmek normaldir. Burada önemli olan bu duyguların bir denge içerisinde olmasıdır. Duygular kaçınmamız gereken olgular değillerdir.

Duyguları terk etmek gerçekleşmesi mümkün bir hedef değildir. Çünkü bunlar insani özelliklerimiz olup, karşılaştığımız durumlar karşısında bize geri bildirim veren hislerimizdir. Ancak spesifik bir olayın sizde uyandırdığı duygu uzun süre boyunca olumsuz hissettiriyorsa burada farklı bir yöntem izlemek faydalı olabilir. Bahsetmiş olduğunuz (duygusal bir kitap okuduğumda günlerce ağlayıp o duygusallıktan çıkamıyorum, bu beni rahatsız ediyor) örneğinde, okuduğunuz kitap sebebiyle günlerce olumsuz duygular hissediyorsanız okumaya devam etmemek daha işlevsel olarak gözüküyor. Buna benzer örnekler yaşadığınızda ise sizi uzun süre olumsuz hissettiren durumlar, olaylar karşısında hissettiğiniz duyguları fark edip, bunların neler olduğunu belirleyip, tercih etmemek daha faydalı olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.