Psikoloji

Duygularımı yaşayabilmem için ne yapmalıyım?

Gizli Kullanıcı11 Temmuz 2024 06:57

Yaklaşık bir buçuk yıl önce çok duygusal her gece ağlayan sigarayla sabahlayan tanımadığım kişilerini mutluluğuna gülen hüznünü onlar gibi yaşayan biriydim ama ortalama bir yıldır başkalarını bırakın kendim için bile ne taziyelerimde acı çekiyorum ne kriz anlarında korkuyu yaşayabiliyorum. Ayrıca insanlarla sosyalleşebiliyorum ama bir bağ kuramıyorum, daha önce kurduğum bağlar bile koptu. Ölseler umrumda bile olmazlar gibi. Bu durum beni yoruyor, hüznü, korkuyu, sevgiyi yaşayamıyorum ama bu duyguları özlüyorum önceden böyle biri olduğum için mutlu hissediyordum, dokunulmazmışım gibi. Fakat bu artık beni de etrafımdaki insanları da yoruyor. Duygularımı hakkıyla yaşayamamamın altında yatan sebep ne? Tekrar nasıl kazanabilirim bunları?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba sevgili danışan ;


Bir buçuk sene öncesinde sizde iz veya tramva yaratan bir olay yaşadınız mı ? Çünkü her zaman olan bir durum olmadığını süre belirterek ifade etmişsiniz. bu durumun ortaya çıkmasında belli başlı faktörler vardır ; yoğun stres altında kalmış olabilir , travmatik deneyimler yaşamış olabilir veya depresyon yaratacak duygular içinde bulunmuş olabilirsiniz. Neden son bir buçuk senedir bunun içerisinde olduğunuzu kendinize sorup olay örgünüzü kontrol ettiniz mi ? Başa çıkmakta zorlandığımız veya görmezden gelmeye çalışarak bir kenara ittiğimiz duygular zamanla ruhumuz ile bedenimiz arasındaki bağın kopmasına yol açmaktadır.


Duygusal hissizlikle başa çıkmanız için birkaç öneride bulunabilirim ;

Duygu yönetimi becerilerinizi kullanabilirsiniz yani örneğin günlük tutarak duygularınızı yazabilirsiniz. O an kendinize “ ne hissediyorum “ sorusunu sorarak cevabı için yoğunlaşabilirsiniz. Düzenli olarak günlük tutmak ve bunun takibini yapmak kendinizi izlemeniz veya gözlemlemeniz için büyük bir fırsat sunar. Çoğu zaman düşünerek görmediğimiz şeyleri yazıya aktarırken keşfedebiliriz.

Duygularınızla tekrar barışmak için özşefkat çalışmaları yapabilirsiniz. Duygusal ilginizi azaltan faktörlerden stres gibi uzak durun. Farklı hobiler edinerek öğrenme duygunuzu tetikleyin , örneğin adrenalin yaratacak bir spor dalı olabilir. Hislerinizi sanat veya müzik gibi sağlıklı yöntemlerle ifade etmeye çalışabilirsiniz.

Cevaplanmış benzer sorular