Romantik İlişkiler

Duygularımla Nasıl Başa Çıkabilirim?

Gizli Kullanıcı5 Haziran 2024 18:54

Merhaba 10 gün önce 3 aylık ilişkim bitti 3 yıldır uğraşıyordu hayatıma girmek için ama ben yaş farkından dolayı kabul etmiyordum (onun 34 benim 24)daha sonra şans vermek istedim çokta güzel gidiyordu ilgi alaka zirvedeydi her yönden uyuşuyorduk ailelerden tutun benim dikkat ettiğim ve kendimde sevdiğin en ayrıntılı özelliğe kadar beni çok beğendiğini çok hoşlandığını dile getiriyordu sürekli bana evlilik istediğini yaşının geçtiğini dile getirdi ama benim okulumun 1.5 yıl daha süresi vardı ve evlilikle okulu beraber yürütüp yürütemeyeceğimi sordu bende düşünmem gerektiğini bunun zor bir karar olduğunu söyledim (mimarlık okuyorum)daha sonra bu konuşmanın üzerine bir iki hafta girdi 1 ay başka şehire gitti ve biz görüşemeyince aramıza soğukluk girdi daha sonra yanına gittim aramız düzeldi birkaç gün sonra ordan ayrıldığımda ve biraz zaman geçtiğinde soğuk yapmaya başladı

yurt dışından iş teklifi gelmişti ve bana ben gitme kararı aldım diye mesaj attı ben de bunu benimle neden almadığını benim onun için okulumu yurt dışına taşıyabileceğimi onsuz olmak istemediğimi dile getirdim o da senin hayatını çalmak istemiyorum okulunu okuyamazsan ileride beni suçlarsın bu adam için mi yaptım dersin böyle bi fedakarlık isteyemem senden dedi ben ısrarla onun için bişiyleri uzatma yada oraya taşıma pahasına yapabileceğimi söyledim fakat o ısrarla bitirdiğini söyledi .Ben baştan evliliği kabul etmediğim ve okulumu engel gördüğü için daha uğraşmadı (ya da ben öyle sandım🥲)Ben evliliği asla okulla beraber düşünen bir insan değildim evlilik aklımda dahi yokken beni 3 ay boyunca ikna etmeye çalışıp bide ikna edip yola çıkarıp yarı yolda bıraktı ve bana son konuşmada keşke başta olmayacağımızı konuşup uzatmasaydım dedi vicdan azabı çekiyorum dedi ve bitirdi.

sürekli baktığım her yerde anılarımızı görüyorum nefesim daralıyor onunla gittiğim en sevdiğim yere giremiyorum en sevdiğim yemeği yiyemiyorum şarkı dinleyemiyorum çalan en ufak bir müzik kırıntısına ağlıyorum hemen kapattırıyorum onun yanına gittiğim şehrin resimleri karşıma çıkınca hemen kapatıyorum nefesim daralıyor bakamıyorum sürekli ağlıyorum aynı arabadan benimde var sırf onunkiyle aynı olduğu için binemiyorum uykularımdan ağlayarak ve nefes darlığı ile uyanıyorum olduğu semte gidemiyorum😭🥹 anlatacağınız kendimle ve duygularımla baş edemiyorum ne yapmalıyım nasıl baş edebilirim şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Öncelikle görüştüğünüz ve iletişimde olduğunuz romantik ilişkinizin bitmiş olması hem sizi zorluyor hem de çok üzüyor. Bu çok normal ve doğal bir duygu ve durum. Üzülmeniz, ağlamanız, şarkı duyunca hatırlamanız, o çevreye gitmek istememeniz çünkü daha on gün olmuş. On gün önce hayatınızda öyle ya da böyle güzel hisler beslediğiniz, güzel anılar biriktirdiğiniz vardı. Şu an yok. Hem de yok olmamasının sebebi yurtdışına çıkmak istemesi gibi bir durum. Sizce bu durum bir bahane mi? Bahaneyse de, değilse de iki türlü sizin için çok zor. Sadece kendinize dürüst olmanız amacıyla soruyorum. Özellikle üç sene gibi bir süreçte sizin için uğraşan birinin bu şekilde vazgeçiyor olması sizin şu an çok ama çok zorlayabilir. Bu süreç çok normal tekrar söylüyorum ve doğal. Kendinizi yarı yolda bırakılmış gibi hissediyorsunuz. Lütfen bu süreçte duygularınızı seyrinde yaşayan, üzülmüşken mutluymuş gibi yapmaya, kendinizi zorlamaya çalışmayın ve duygularınızı yaşamaya izin verin. Bu geçici bir süreç. Sadece bu süreçte gerçekten duygularını yaşayan insanlar sonrasında bu yas sürecini daha rahat ve ferah atlatıyorlar. Size şunu tavsiye edeceğim, yapmayı sevdiğiniz, istediğiniz ne varsa yapmanız. Sonrasında da yatmadan önce her gün 750 kelime yazmanız. Eğer yatmadan önce bunu yazabilirseniz zihniniz duygudurum açısından daha da rahatlayacak.


Sonrasında ise ilişkideki beklentileriniz, kırmızı çizgilerinizi, sizin ne istediğinizi, karşısındaki ile ne kadar uyumlu olup olmadığını bir sonraki romantik ilişkiniz için düşünmeniz sağlıklı olacaktır. Elbette, şimdi değil. Şu an sadece yasını yaşaması gereken birisi var. Kendinize bu acıyı ve hüznü yaşamaya izin verin. Her şey geçici, bu süreçte geçecek. Bir bulut gibi düşünün bu süreci. Bugün yağmurlu, dolu yağıyor, fırtına var. Fakat bir süre sonra güneş açacak. Umarım sağlıklı ve güzel ilişkilerin içinde olacağınız huzurlu bir hayatınız olur.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular