Çocuk ve Ergen

Ergen oğlumun davranışları

Gizli Kullanıcı21 Mayıs 2024 22:46

Merhabalar 16 yaşında oğlum var küçüklükten beri süregelen sıkıntılarımız vardi zaten küçükken psikologa götürüyordum fakat pandemi de ara verdik bi daha da gitmedik. Dikkat dağınıklığıyla başlamıştık aslında ardında yalan söyleme para çalma vs. olarak devam etti. Şimdide teyzesine. Cinsel içerikli videolar ve sözlü mesajlar atmaya başlamış. Ablam anlatırken çaresizliğin en dip noktasını yaşadım çok agresif ve öfkeli bi çocuk asla karşısındakini dinleme gibi bi yapıya sahip değil. Hep ergenlik geçer diye bişey leri ört bas ettim ama şu an son olan olaylardan sonra çok çaresizim ne olur bana yardım edin bi çıkar yol gösterin 🙏🥹

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Şu an ergenlik dönemi ile ilgili zorlanırken bir de ek problemlerle zorlanıyorsunuz. Ergenlik dönemi zorlayıcıdır evet ama para çalma veya cinsel içerikli mesajlar yollamaya kadar gitse de düzeyi sizinki kadar şiddetli değildir. Sizden hızlıca tavsiyem şudur; MOXO testi yaptırıp bir çocuk - ergen psikiyatristine gitmenizdir. Moxo testini şu sebeple yaptırmanızı istiyorum; zamanlama, planlama, dürtüsellik ve dikkat olarak dört alt alanı inceler. Eğer çocuğunuzda dürtüsellik veya dikkat gibi bir alanda herhangi bir gelişimin üstünde bir değer çıkarsa doktor sizi daha hızlı yönlendirir. Şu an psikiyatristlerinde en fazla yaptırdığı testlerden biridir. Peki ben neden özellikle moxo dedim diye sorarsanız; para çalma, cinsel içerikli mesajlar gönderme (teyzeye bile) dürtüsellik ile ilişkili olabilir. Bu dürtüsellik durumu var ya da yok anlattıklarınızdan sonra ilk bunu elemek istemeyecektir. Eğer götürebilirseniz bir de tüm kan değerlerini yaptırıp psikiyatriste götürmeniz gerekir. Merve hanım, psikiyatrist dışında bir yol yok mu derseniz şu an yok. Çünkü acil tıbbi değerlendirme almanız gerektiği bir noktadasınız. Emin olun, seanslarımız içinde böyle vakalar yaşayabiliyoruz. Önemli olan doğru bir yol haritası çizebiliyor olmaktır. Şu noktada, bir psikoloğu duymakta da zorlanacak olabilir.


Size gelince lütfen siz de kendinize odaklanın. Çocuk için doğru bir yol haritası çizdikten sonra maskeyi önce sizin kendinize takmanız gerekir. Sizi neler rahatlatır, şu an neler yapabilirsiniz? Teyzeye atılmış olduğu için zorlandığınızı ve duygusal olarak hırpalandığınızı tahmin edebiliyorum. Zor bir durum ama bu süreçte maskeyi öncelikle kendine takmış bir anne ve babaya ihtiyacı var. Umarım sürecinize yardımcı olabilmişimdir. Sorunuz olursa yorum olarak yazabilirsiniz.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy