Erkek arkadaşımı unutamıyorum

melissa24 Nisan 2024 15:47

Merhaba 21 yaşındayım , erkek arkadaşımla 3 yıllık ilişkimiz, 8 ay önce bitti , ama ben hala tüm mesajalrımızı her akşam okuyup ağlıyorum, bana aldığı hediyelere bakıyorum, sosyal medya hesaplarında sürekli onu takip ediyorum , hiç bir şeyden keyif almıyorum, bir kaç kere barışmak istedim ama maalesef o asla yanaşmadı, farklı kişilik yapılarımız varmış ona göre, 8 aydır her gece onu ve güzel zamanlarımızı düşünüp ağlıyorum , bu süreçle nasıl başa çıkacağım lütfen bir akıl verin bana lütfennn

  • Cevaplandı

Merhaba, bir ilişkinin sonuna geldiğimizde yıkılmış hissedip, acı yaşayabiliriz. “Gerçekten neyi kaybediyoruz?” gibi ciddi bir soruyu kendimize sorabiliriz. 

Partnerimizle kurduğumuz duygusal bağ ilişkinin sonunda sarsıcı bir kayıp duygusuna dönüşebilir. 

Değer verip, yatırım yaptığınız bir ilişkinin sonunda ayrılık yaşamak sizi üzüntü, hayal kırıklığı, kaygı, korku, kızgınlık ve öfke gibi duygulara yöneltebilir. Bu duygular ayrı ayrı ya da bazen birlikte de görülebilmektedir. 

Birçok insan ilişki içerisinde partneriyle bir bütünmüş gibi hareket eder, düşünür ve duygularını yaşar. 

Ayrılık sonrasında bir bütün bozulmuş ve diğer parçası uzaklaşmış hissiyle kalabilirsiniz.

Ayrılık sonrası duygularınıza dikkat etmeli ve duygularınızı takip etmeli ve en öncesi kendi başınıza bir birey olduğunuzu kendinize hatırlatmalısınız.

Araştırmalar bir ayrılık sürecinden geçmenin vücudumuzda bir bağımlılıktan kurtulma ile aynı yolları izlediğini göstermektedir. 

Ayrılık sürecinde duygularınızı kabul edin ve duygularınızı yaşamak için kendinize izin verin. Ağlamak istiyorsanız ağlayın. Acıyı ve yası yaşamak doğal ve normaldir. 

Kendinizi iyileştirmek, geliştirmek için kendinize alan açın. Size iyi gelecek, yararlı olacağını bildiğiniz ve eğlenceli şeyler yapabilirsiniz. 

Arkadaşlarınızla vakit geçirmek, kitap okumak, film izlemek ve uzun yürüyüşlere çıkmak bunlardan yalnızca birkaç tanesidir. 

Erken kalkmaya ve meşgul olmaya gayret edin. Erken kalktığınızda duş almak, kahvaltı yapmak, yürüyüşe çıkmak gibi sizi mutlu edecek ve aynı zamanda günlük rutinlerinizin bir parçası olan bu etkinlikleri yapabilirsiniz. 

Ayrılık sonrası yeni bir partner arayarak acınızı yaşamaktan uzaklaşmayın. 

Tek başınıza çok fazla zaman geçirmek yerine kahve içip sohbet edebileceğiniz ve sizi anladığını düşündüğünüz arkadaşlarınızla etkinlikler planlayabilirsiniz. 

İlişkileri sonlandıktan sonra başkalarının ne gibi şeyler planlayıp, yaptıklarını araştırabilirsiniz. 

Güvendiğiniz birkaç arkadaşınızla yaşadığınız bu acı dolu süreci paylaşıp aynı zamanda da bir psikolog desteği alabilirsiniz. Sevgiler.

Cevaplanmış benzer sorular