Aile

Eşim sorumluluklarından kaçıyor

Gizli Kullanıcı2 Haziran 2024 11:55

Eşim her işi bana Yıkıyor yoruldum artık napmam lazım sorumluluktan kaçıyor

Çocuğunuza bakmıyor elinde telefon sürekli gezmeye çıkmıyor çocuğu bahane ediyor zor çıkmak onunla diyor ve ikimizde engelliyiz lütfen bir yol gösterin şimdiden teşekkür ederim ☺️

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, öncelikle, bu konuda eşinizle açık ve dürüst bir şekilde konuşmanız önemlidir. Ona duygularınızı ve endişelerinizi samimi bir şekilde ifade edin lütfen. İşlerinizi eşit bir şekilde paylaşmanın ve çocuğunuzun bakımı konusunda ortak bir anlayış geliştirmenin önemini vurgulayın. Bazı insanların ailede alıştığı rol dağılımı çok farklı olabiliyor. Özellikle bazı toplumlarda erkeğin yetişme şekli, bahsettiğiniz davranışları destekler nitelikte. Siz adeta kendi çocuğunuza ve eşinize aynı anda eğitim verir gibi baştan bazı sorumlulukları öğretme ihtiyacıyla baş başa kalmış gibi görünüyorsunuz. Karşılıklı iletişiminizde bunları dikkate alarak yapıcı olmaya çalışın lütfen.

Ayrıca, birlikte çözüm odaklı bir plan yapabilirsiniz. Eşinizin neden bu şekilde davrandığını anlamak ve onun da sizin duygularınızı anlamasını sağlamak için empatik bir yaklaşım sergileyin. Belki de eşinizin kendi sorunlarıyla başa çıkma güçlüğü vardır ve bu konuda yardım alması gerekebilir.

Birlikte aile terapisi veya danışmanlık almak da faydalı olabilir. Profesyonel bir danışman, iletişim becerilerinizi geliştirmenize ve sorunlarınıza daha etkili bir şekilde yaklaşmanıza yardımcı olabilir.

Kendiniz sorumluluk alarak ve çocuğunuza örnek olacak davranışlar sergileyerek eşinize model olun. Sorumluluk almanın ve işleri yapmanın önemini gösterin.

Eşinizin neden sorumsuz davrandığını anlamaya çalışın. Belki de stres, kaygı veya başka sorunlar yaşıyordur. Empati kurarak onun duygularını anlamaya çalışın ve birlikte çözümler bulmaya çalışın.

Tüm bunları yaparken kendinize bakmayı ve kendi refahınıza önem vermeyi de unutmayın olur mu? Kendinizi iyi hissetmek, ilişkinizi güçlendirebilir ve eşinizin davranışlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Doğru rol ve sorumluluk bilinciyle dolu bir aile yaşamı diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular