Aile

Eşimi istemsizce çok kıskanıyor ve kısıtlıyorum

Gizli Kullanıcı26 Haziran 2024 08:18

Eşimi istemsizce çok kıskanıyor ve kısıtlıyorum isteyerek yapmıyorum, çok fazla bağlandım yaptığı hersey beni tedirgin ediyor sürekli kötu bir şeyler olacağı hissine kapılıyorum ve altında mutlaka bir sorun arıyorum, çok fazla kavga ettik ve artık uzaklaşmaya başladık

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba, 


Eşinizle olan ilişkinizde kıskançlık duygusunu kontrol edemiyor oluşunuz ilişkide sorunları tetikler hale gelmiş olabilir. İlk olarak ilişki içerisinde kendi duygularınızı, davranışlarınızı farkında olmanız, eşinizle sağlıklı bir ilişki kurmak, değişim istemeniz çok kıymetli. 


Genellikle romantik ilişkilerde partnerimizle kurduğumuz bağlanma türü ebeveynimizle kurduğumuz bağlanma türüne benzerlik gösterebilir. Annenizle veya babanızla kurduğunuz ilişkiyi gözden geçirdiğinizde eşinizle kurduğunuz ilişkide tanıdık gelen hislere, durumlara rastlıyor musunuz? 


Geçmiş deneyimlerinizde kurduğunuz diğer romantik ilişkileri ve özellikle ebeveyninizle kurduğunuz ilişkileri gözden geçirebilirsiniz. Kıskançlığı, kısıtlamayı, şüpheci yaklaşmanıza benzer, anımsatan bir ilişkiler kurdunuz mu? 


Eşinize çok fazla bağlandığınızdan söz ettiniz. Öncellikle eşinize gerçekten bağlandınız mı yoksa bağımlı hale mi geldiniz? Bunu duygu-düşünce-davranış döngüsü üzerinden gözlemleyip değerlendirebilirsiniz. Mesela bir defter alıp sizin için bağlılık neyi ifade ediyor, bağlılıktan beklentileriniz neler? Cevaplarınızı maddeler halinde sıraladıktan sonra o maddelerin karşısına siz beklentilerinize rağmen nasıl davranıyorsunuz bunları not edebilirsiniz. 


Sürekli şüpheci düşünme halini, davranışlarınızda yer edinen kıskançlığı o an farkında olmadığımızdan belki de kaçındığınızdan kaynaklı bütün bunları somut bir şekilde görmeniz gerekebilir. Böylelikle öz farkındalığınızı arttırmanıza yardımcı olabilir. 


Ek olarak kıskançlık duygunuzun tetiklediği davranışlarınızla ilgili partnerinizle birlikte uygulayabileceğiniz bir çalışma önermek istiyorum. 


Kavgalarınızla ilgili her iki tarafta hem kendisi hem de partneri için kontrol edebileceği söylemleri, davranışları ve kontrol edemeyeceği davranışları, söylemlerinizi listeleyerek başlayabilir. İlk aşamada düşünmek için süre tanıyabilirsiniz. Notlarınızı oluşturduktan sonra karşılıklı empati duygusu dahilinde birbirinizle paylaşabilirsiniz.


Daha iyi anlamanız için şöyle bir örnek verebilirim. 


-(Partneriniz için) Kavga esnasında sesinin yükselmesini zaman zaman kontrol edemeyebilirsin. Bunu anlayabiliyorum. 


-(Kendiniz için) Kıskançlık duygumu kontrol edebilirim, daha az aramaya çaba gösterebilirim. 


Eğer yaşadığınız sorunları çözmekte başa çıkamadığınızı düşünüyorsanız eşinizle birlikte çift terapisine başvurarak veya kendiniz bireysel yetişkinlerle çalışan bir psikologa başvurarak psikolojik destek alabilirsiniz.


Sevgiler. 


Klinik Psikolog Pınar Özdemir. 

Cevaplanmış benzer sorular