Aile

Eşimin bana karşı negatif yöndeki değişimi

Gizli Kullanıcı28 Mayıs 2024 12:56

Ben evleneli 9 ay oldu. Evlenmeden önce tüm ilgisi bende olan eşimin evlilikten sonra bana karşı olan tavırlarında değişimler fark ettim zamanla, bana karşı daha rahat, duyarsız, kırıcı ve bana eskisi kadar değer vermeyen birine dönüştü.

Ailesi çok sorumsuz ve saygısızca davrandılar ikimize de. Evlendiğimiz zaman bunları sorun etmemeye, ailesini ilişkimizin dışında tutmaya çalıştım bize yaşattıklarından eşimi sorumlu tutup eksiklerini koz olarak kullanmadım. Kısacası ailelerden bağımsız kendi iç huzurumuzu daha ön planda tuttum ama yine bize sarsan ilk konulardan biri oldu, daha konu bunun dışına çıktı ve bizim içimizde ciddi öfke sorunlarına yol açtı.

Evlendikten sonra eşimin ciddi bir manipülatör ve narsist bir kişilik olduğunu fark ettim... çocuk sahibi olmak istedi, bizim için bir şans olabileceğine inandım ben de. Şu an 5 aylık hamileyim bir bebeğimiz olacak ve hamileliğimin ilk gününden beri hayal kırıklığı ve stresle dolu günler geçiriyorum bu durumdan bebeğimin de üzerinde kalıcı hasarlar bırakması konusunda çok endişeleniyorum. Son 5 ay içerisinde eşimin beni aldattığını Hayatında samimiyetinin olduğu başka kızlar olduğunu öğrendim ( daha önce prensip olarak çok asosyal ve kadınlarla hiçbir yakınlığının olmadığını belirtmişti).

Şu an bebek olması bu sorunları çözmek daha kolay olurdu ama henüz yeni, doğmamış bir bebek varken şimdiden onu bu travmalara maruz bırakmamak için her yolu denedim ama düzelmedi her şey daha kötü oldu daha çok açıldı aramız, hiçbir duygumunun, çabamın karşılığını alamıyorum. 3 haftadır ayrı şehirlerdeyiz 4 gün önce kafasını toparlaması ve biraz durulup düşünmesi için ona zaman tanıdım ve hâlâ benimle konuşmak istemiyor.

Ben bu durumun içinden çıkamıyorum ve çok zorlanıyorum ne yapmam gerektiği konusunda hiçbir fikrim yok artık. Bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum 🙏

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba değerli danışan, umarım evladınızı sağlıkla dünyaya getirip büyütürsünüz :)

Eşinizle ve evliliğinizle ilgili yaşadığınız hayal kırıklığını tahmin etmek zor değil. Çünkü bir çok danışanımdan benzer sorunları dinledim. Sizin her hangi eksikliğinizden ya da hatanızdan kaynaklı bir sonuç değil.

Evlenmeden önce ve sonra bazı erkeklerin davranışlarında değişiklikler görülebiliyor. Evlilik, bir erkeğin ilişkideki rolünü değiştirebilir. İlişkinin resmiyeti ve güvencesi, bazı erkeklerin daha az çaba harcamasına veya daha az ilgi göstermesine neden olabilir. Evlilik, alışkanlıkların değişmesine neden olabilir. Bir erkek, evlilik sonrası zamanını farklı şekillerde değerlendirebilir ve bu da eşine daha az zaman ayırmasına veya ilgisiz davranmasına neden olabilir.

Evlilikte iletişim sorunları ortaya çıkabilir ve bu da partnerler arasındaki bağın zayıflamasına ve bir erkeğin daha az ilgili veya dikkatli olmasına yol açabilir.

Narsistik bir eşle hamilelik sürecinde olmak oldukça zorlayıcı olabilir. Öncelikle, kendinize ve bebeğinize odaklanmanız önemlidir. Hamilelik dönemi, fiziksel ve duygusal olarak zorlu bir süreç olabilir, bu yüzden kendi sağlığınıza ve iyiliğinize özen göstermeniz gerekmektedir.

Eşinizin sınırlarınızı aşmasına izin vermeyin. Kendi benliğinizi yok saymanız, karşı tarafın hadsizliğine cesaret verir. Sizi daha çok hafife almasına neden olur. Kendinizi korumak için net sınırlar belirleyin ve bu sınırlara saygı duymasını sağlayın.

Duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı açıkça ifade edin. Ancak bunu yaparken kendi güvenliğiniz için dikkatli olun. Narsistik kişiler genellikle eleştiriye veya geri bildirime karşı savunmacı olabilirler.

Şuan tüm dikkatiniz ve ilginiz eşinizin size nasıl davranacağına mı odaklı? Kendi iyiliğinizi ve mutluluğunuzu ön planda tutun. Kendinize zaman ayırın, hobilerinize zaman ayırın ve kendinizi geliştirmek için fırsatlar yaratın.

Eğer eşinizin narsistik davranışları ilişkinizi ciddi şekilde etkiliyorsa, bir ilişki danışmanına gitmek faydalı olabilir. Hamilelik dönemi, sizi ve bebeğinizi etkileyebilecek stresli bir süreç olabilir. Kendinizi korumak ve sağlıklı bir ortam sağlamak için adımlar atın olur mu? İlişki danışmanlığına eşinizi ikna edemezseniz bile kendiniz ve çocuğunuz için sağlam bir sürece girmek adına terapiyi ertelemeyin lütfen. Bu günlerde başlayan travmalar hem anne hem çocuk için uzun yıllar etkisini gösterebiliyor. Bir şeylerin daha iyi olması için eşinizin ya da ailesinin size hak ettiğiniz gibi davranmasına muhtaç değilsiniz. Siz ve çocuğunuz sevginin, mutluluğun asıl kaynağısınız :)

Çünkü bebeğinizle olan bağınızın güçlü olması sizin elinizde. Ancak eşiniz ya da ailesinin yetişkin olarak kendilerinin içeriden isteklerinin olması gerekiyor. Onlara güzel sevmeyi, kıymet bilmeyi bu şekilde öğretemezsiniz. Dikkatinizi bu sebeple kendinizi ve çocuğunuzu güzel sevmeye, geliştirmeye yoğunlaştırın. Siz merkezinizde kaldıkça, kendinize sahip çıktıkça çevrenizin size nasıl davranacağına daha çok tesirli ve eğitici olacaksınız.

Çocuğunuzla ve sağlıklı kişilerle güçlü bir aile bağı diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Yorumlar

Gizli Kullanıcı

Çok teşekkür ederim ilginiz için. Tavsiyelerinizi dikkate alacam. Sağlıklı günler dilerim size de 💞🙏