Eşimin telefonunda drive diye fotoğraf yedeklemesinde

Gizli Kullanıcı16 Mayıs 2024 06:53

Eşimin telefonunu ondan gizli genelde kurcalıyorum. Bugün kurcalarken Google drive da 2016 yılına ait bir kızla fotoğrafını gördüm ve şuan rahatsız oluyorum.kim olduğunu vs merak ediyorum ama soramıyorum . Sürekli eşimin geçmişini düşünüyorum ya da bir yere gittiğimiz de acaba ortam da herhangi bir kıza baktı mi vs sürekli bunu düşünüyorum etrafta güzel bir kız olmasından rahatsızlık duyuyorum

  • Cevaplandı

Merhaba, ilişkilerde zaman zaman kıskançlık, sevdiğini merak etme ve ona hakim olma düşüncesi ilişkinin doğası gereği oluşabilir.

Eşinizin telefonuna ondan izinsiz bakmanız gerçek manada bir güven problemidir.

Güven bir ilişkinin yapı taşıdır.

Güven eksikliği ise zihnimizde bize endişe verecek ve bizi kaygılandırıp çeşitli düşüncelere itebilecek bir durumdur.

Aynı zamanda “Ben bu ilişkide sırtımı eşime yaslayabilir miyim?”, “Düştüğümde eşim beni kaldırır mı?”, “Zor zamanım olsa bana destek olacak kişilerin başında eşim olur mu?” gibi sorular güven duygunuzu ölçmek için kendinize sorabileceğiniz sorulardır.

“Ben bu ilişkide var olduğum halimle beğeniliyor muyum?” sorusu da sizin ilişkideki güveninizi ölçen bir soru olarak kendinize yöneltebileceğiniz bir sorudur.

Tartışmalarda yapılan bir eleştiri sizin hatalı bir davranışınızı içermeyip size bir saldırı olarak yapılıyorsa “Ben bu ilişkide beğenilmiyorum.” şeklinde düşünce geliştirmenize sebep olmuş olabilir. Böylece bu ilişkide güven hissetmeniz mümkün olmayabilir.

Tartışmalarda kullanılan dil, var olan bir sorunun konuşarak çözülmesi, hangi konudan rahatsızsanız onu söylemeniz güven duygusunu oluşturmak için atılacak temellerdendir.

Eşinizin geçmişini kıskanmanız retroaktif kıskançlık olarak adlandırılır. Yani eşinizin daha önce birlikte olduğu ve gezdiği kişilerle ilgili hissettiğiniz bir kıskançlık türüdür.

Retroaktif kıskançlık yaşayan kişilerin geçmişinde bir yetersizlik ve öz güvensizlik hali mevcuttur. “Ben yeterince iyi olamayacağım ve karşı taraf beni geçmişindeki kişiyle kıyaslayacak ve ona tekrar dönmek isteyecek.” şeklinde bir düşüncenin gelişmiş olması ihtimalinden bahsedebiliriz.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta eşinizin geçmişinin sizin için ne kadar önemli olduğunu düşünmektir.

Eşiniz haricinde sizin de bir geçmişiniz olduğu gerçeğini bilmeniz ve eşinizi olduğu haliyle sevebilmeniz önemlidir.

Eşinizin geçmişinde ilişki yaşamış olması, sizinle yaşadığı ilişkide ilişki acemisi olmaması açısından olumlu bir durumdur.

Eşinize bir suç işlemiş gibi davranırsanız, onu yargılayarak kötü hissetmesine sebep olabilirsiniz.

“Benim geçmişteki ilişkim beni nasıl etkiliyor?”, “Eşimle olan bir kavga ya da tartışma esnasında hemen eski sevgilime dönmek mi istiyorum? Yoksa onu geçmişte bıraktığım için mi şu an eşimle beraberim?” gibi sorular sizin bu konuya gerçekçi bir şekilde yaklaşmanızı sağlar.

Eşinize karşı olan kaygılı düşüncelerinizi ona sorup cevap aldığınızda bu kaygılı düşünceler geçici olarak gidecek ve bir sonraki gün yerine yeni kaygılı düşünceler gelecektir.

Eşinizin geçmişindeki kişiyle kendinizi kıyaslarsanız kendinize haksızlık etmiş olursunuz.

Kaygılı düşünceleriniz artmaya devam ettikçe hemen dile dökmek yerine biraz beklemeli ve bu kaygılı düşüncelerin kenarda durmasını sağlamalısınız.

Eşinizle neden beraber olduğunuzu, ilişkinizin güzel taraflarının neler olduğunu kendinize sorabilirsiniz.

Ve son olarak geçmiş geçmiştir, siz şimdiyi yaşıyorsunuz ve geçmişe müdahele edemezsiniz. Sevgiler.

Cevaplanmış benzer sorular