• Anasayfa
  • Sorular
  • Eşimle anlaşamıyoruz nasıl davranmam gerektiğini artık bilmiyorum
Aile

Eşimle anlaşamıyoruz nasıl davranmam gerektiğini artık bilmiyorum

Gizli Kullanıcı4 Haziran 2024 22:00

Merhaba benim sorum eşim bana hiç bir ev işinde yardım etmiyor ama düzen takıntısı var 2.5 yaşında kızımız var sürekli bana sen kadın mısın hiç bir işe yaramiyorsun gibi hakaretler ediyor kardeşimi çağırıp temizletcem diye tehdit ediyor kıyafetlerime çok karışıyor bu arada günde 3 4 defa süpürge aciyorum Allah'ın emri ama yetişemiyorum bana yardım eder misiniz napsam yaranamiyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, öncelikle, eşinizle açık ve samimi bir şekilde konuşmak önemlidir. Ona duygularınızı ve yaşadığınız zorlukları anlatın. Ona ev işlerindeki yükünü paylaşması için nasıl yardımcı olabileceğini sakin bir şekilde belirtin. Düzgün bir iletişimle ve anlayışla, eşinizin sizinle işbirliği yapmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, eşinizin düzen takıntısı olduğunu belirttiniz. Bu durum, ev işlerine yönelik yardım etme isteksizliğinin bir nedeni olabilir. Belki de ev işlerine yardım etmek için onun için daha organize bir plan oluşturabilirsiniz. Hangi işleri kimin ne zaman yapacağına dair bir program oluşturarak, işlerin daha kolay bölünebileceği ve herkesin katkıda bulunabileceği bir sistem geliştirebilirsiniz.

Bununla birlikte, eşinizin size karşı kullandığı dilin kabul edilemez olduğunu belirtmek önemlidir. Karşılıklı saygı ve anlayış temelinde bir ilişki sürdürmek önemlidir. Eşinizle bu konuda net bir şekilde iletişim kurun ve ondan saygılı bir dil kullanmasını talep edin.

Eğer eşinizle olan iletişim kurma çabalarınız sonuç vermiyorsa, bir çift terapistine başvurmayı düşünebilirsiniz. Bir uzmanın rehberliğinde, ilişkinizdeki iletişim problemlerini çözmek ve daha sağlıklı bir ilişki geliştirmek için yardımcı olabilirler.

Eşinizin saygısız davranışları sizi öfkelendirebilir veya üzebilir, ancak duygularınızı kontrol altında tutmak önemlidir. Sakin ve kontrollü bir şekilde tepki vermek, tartışmanın daha yapıcı olmasını sağlayabilir.

Eşinizle açık bir şekilde iletişim kurun ve ona nasıl hissettiğinizi ve davranışlarının sizi nasıl etkilediğini anlatın. Ancak bunu yaparken kendi duygularınızı ifade etmeye özen gösterin ve ona karşı saldırgan olmayın lütfen. Hem kendinize hem de çocuğunuza karşı sağlıklı bağlanma gerçekleştirebilmeniz adına, tüm sermayenizi eşinizle mücadeleye sarf etmeyin olur mu?

Saygı ve sevgi dolu bir aile yaşamı dilerim.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Yorumlar

Gizli Kullanıcı

Fikirleriniz için teşekkür ederim eşimle konusmayi denedim işe yarar gibi oldu ama inşaallah da yarar 😊

Cevaplanmış benzer sorular