Eşimle iletişim kurabilmem için ne yapmam gerekir?

Gizli Kullanıcı15 Mayıs 2024 22:43

Eşimle severek evlendim fakat anlaşamıyorum. İyi veya kötü karşılıklı konuşamıyoruz. Aramızda ufak da bir sorun da olsa ben tek başıma konuşuyorum hiçbir şekilde konuşmuyor ve konular daha fazla uzuyor ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim şimdiden

  • Cevaplandı

Merhaba,


Uzun süreli ilişkileri sürdürmek kolay değildir, özellikle evlilik ilişkisi tarafların çabası, anlayışı ve sabrını gerektirir. Eşinizle yaşadığınız iletişim probleminizin nedenlerini düşünebilir ve bu nedenleri maddeler halinde yazabilirsiniz. Örneğin, taraflardan biri konuşurken diğerinin konuşmasına fırsat vermiyor olabilir, konuşmak için yanlış zaman seçiliyor olabilir, sürekli olarak eski konular gündeme taşınabilir, iletişimde negatif bir dil hakim olabilir veya taraflardan biri konuşurken diğeri başka şeylerle meşgul olabilir. Bu sorunlar çiftler arasında iletişim problemlerine neden olur ve taraflardan biri tartışmaktan kaçmak için sohbete girmeyebilir.

Olaylar karşısında, eşinizle farklı bakış açısında olsanız dahi, eşinizi anlamak için empatik ve anlayışlı olmanız iletişimi kolaylaştıracaktır. Olaylara onun penceresinden bakmayı deneyebilirsiniz.

Kişilerin kendi öncelikleri ve problemleri, karşısındaki kişileri dikkatli bir şekilde dinlemesini önleyebiliyor. O an eşinizin durumunu dikkate alın ve önceliklerini önemseyin. Yorgunsa zaman tanıyabilrisiniz.

Eşinizle birlikte, daha önce yapmaktan keyif aldığınız aktiviteleri yapabilirsiniz. Geçmişi düşünün, birlikte neler yapardınız ve en çok neleri severdiniz? Veya akşam ailecek iletişimi güçlendirecek oyunlar oynayabilirsiniz (tabu veya kelime oyunu gibi).

Durumu eşinizle açık ve net bir şekilde konuşabilirsiniz. Rahatsız olduğunuz yönlerini ‘’sen’’ dili kullanmadan ve kırmadan söyleyebilirsiniz. Onunla daha fazla zaman geçirmeyi istediğinizi sözel olarak belirtebilirsiniz. Ayrıca, ilk tanıştığınız zamanları hatırlatabilir, eski fotoğraflarınıza bakabilir veya birlikte en sevdiğiniz filmi izleyebilirsiniz.

Eşinizle yaşadığınız iletişim problemi için bir uzmana danışmayı ve çift terapisi almayı deneyebilirsiniz.


Sevgilerle,


Uzm. Psk. Ayşegül ERİM 

Cevaplanmış benzer sorular